دست نوشته
موضوعات
عمومي
عمومي ( 169 )
درختان ميوه ( 12 )
طرح هاي توجيهي
گلخانه ( 8 )
گلخانه خيار ( 1 )
گلخانه گوجه فرنگي ( 0 )
طرح توجيهي قارچ ( 1 )
گياه شناسي
آفات و بيماري ها
افات گياهي ( 9 )
بيماري هاي گياهي ( 3 )
سم شناسي ( 1 )
حشره شناسي ( 1 )
مبارزه بیولوژیک با آفات و بيماري ها ( 6 )
زراعت
اصلاح نباتات
فيزيولوژي گياهان
درختچه هاي زينتي
قارچ ها
قارچ صدفي ( 2 )
قارچ دكمه اي ( 6 )
تکثیر کیاهان
تکثیر کیاهان زینتی ( 12 )
تکثیر میوه ها ( 6 )
تکثیر ( 11 )
هرس
کودهای ارگانیک
ورمی کمپست ( 1 )
منابع كنكور
ارشد باغباني ( 21 )
علوم و صنایع غذایی ( 0 )
زراعت و اصلاح نباتات ( 0 )
مهندسی منابع طبیعی ( 0 )
علوم دامی ( 3 )
هرس درختان ميوه
لينكستان
آخرين مطالب


کاهش فرسایش و رسوب خاک با اجرای خاک‌ورزی حفاظتی


مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: برنامه‌ریزی برای ترویج ارتقا میانگین تولید محصولات به سمت کشاورزان بر‌تر با اولویت محصولات استرتژیک از برنامه‌های راهبردی کار‌شناسان این سازمان است.
رخ‌افروز اظهار کرد: بهبود مدیریت و مصرف بهینه آب در فرآیند تولید محصولات کشاورزی با نقش‌آفرینی مروجان توسعه سیستم‌های نوین آبیاری و آبخوان‌داری تحقق خواهد یافت.
وی با اشاره به بهره‌گیری بهینه از مکانیزاسیون، گفت: عملیات شخم در جهت عمود بر شیب در دیمزار‌ها با بهره‌گیری از مکانیزاسیون امکانپذیر می‌شود.
رخ‌افروز تصریح کرد: ترویج و یافته‌های ترویجی را نباید در مصرف بهینه منابع پایه از یاد ببریم.
مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تولید محصولات سالم را از اهداف مهم سازمان دانست و یادآور شد: برای تولید محصولات سالم زراعی و باغی باید نهاده‌های تولید در واحد سطح به بهترین و صحیح‌ترین شکل مورد استفاده بهره‌برداران قرار گیرند.
وی تاکید کرد: کاهش فرسایش و رسوب خاک با اجرای خاک‌ورزی حفاظتی دور از انتظار نیستنویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) | onetwothreefourfive

اثرات چاي سبز:

چاي سبز اثرات آنتي اکسيداني قوي داشته وضد سرطان و ضد چربي خون و بيماريهاي قلبي عروقي ، ضد آترواسکلروز و ضد ارتريت روماتوئيد است.

اثرات معجزه آساي چاي سبز مربوط به وجود پلي فنولهاي کاتچين به خصوص اپي گالو کاتچين گالات(


 

EGCG) است. اين ماده سلولهاي سرطاني را از بين ميبرد بدون اينکه به سلولهاي سالم آسيب برساند. EGCG همچنين بطور چشمگيري باعث افزايش HDL و کاهش LDL ميشود و از تشکيل لخته خون جلوگيري ميکند.

اين گياه ميتواند ازبروز سرطانهايي همچون سرطان روده،کولون،رکتوم و پانکراس جلوگيري کند.در يک مطالعه آزمايشگاهي بروز سرطان ريه در موشهايي که محلول چاي سبز2% دريافت ميکردند کاهش چشمگير داشت بطوري که در گروه دريافت کننده چاي سبز بروز سرطان 16% و در گروهي که فقط آب ميخوردند 46% بود. چاي سبز همچنين ميتواند از بروز پوسيدگي دندان ممانعت کند زيراميتواند باکتريهاي مضر رانابود کند. اخيرا اثرات کاهش وزن براي چاي سبز مطرح شده است.گفته ميشود چاي سبز باعث افزايش سوخت و ساز بدن ميشود.يک مطالعه نشان داده است که مرداني که ترکيب عصاره چاي سبز و کافئين مصرف ميکردند بيشتر از مرداني که فقط کافئين مصرف ميکردند کالري ميسوزاندند. چاي سبز براي جلوگيري از مشکلات گوارشي،اسهال و استفراغ هم کاربرد دارد. تنها اثر منفي چاي سبز بيخوابي است زيراچاي سبز حاوي 60-30 ميليگرم کافئين در هر هر 180 تا 240 سي سي است .

طريقه مصرف:

براي آماده کردن چاي سبز کافي است 2-1 قاشق چايخوري چاي خشک را در يک فنجان آب جوش ريخته و بعد از 15 -3 دقيقه مصرف کنيدو يا آن را مانند چاي سياه دم کنيد. لبنيات ممکن است اثرات درماني چاي سبز را کاهش دهد و بهتر است اين دو همزمان مصرف نشود.

همچنين مصرف همزمان گياه افدرا و چاي سبز ميتواند باعث افزايش فشار خون و تحريک سيستم عصبي مرکزي شود که بايد از مصرف همزمان اين دو اجتناب کرد. چاي سبز به شکل کپسول هم آماده شده که ميتوان 3بار در روز مصرف کرد


چاي سبز معمولاً براي معالجه بيماريها تجويز مي شود. اما مردم در تمام نقاط جها ن پي برده اند كه نوشيدن چاي سبزبطور روزانه فوايد سلامتي زيادي دارد. چاي سبز ماده پيشگيري كننده مهمي در قبال سرطان، افزايش چربيهاي خون، سفت شدن رگها و حفره هاي دندان تلقي ميشود. اين گياه در قبال اسهال خوني ناشي از باكتري مصونيت ايجاد مي كند. چاي سبز در رفع پاره اي از عفونتهاي قارچي، باكتري و حتي ويروسي (نظير سرماخوردگي عادي) نيز مفيد است. تفاوت بين چاي سبزو سياه در نحوه عمل آوري آنهاست. برگهاي تازه چاي كمي بخار داده ميشود و سپس به سرعت در چاي سبز خوشكانده ميشود. اين عمل از كنش آنزيمها در متلاشي كردن مواد غذايي و مغزي موجود در چاي بنام “پلي فنول” كه عناصر ضد سرطاني چاي سبز محسوب ميشوند، پيشگيري مي كند. پلي فنول چاي سبز حتي در مقايسه با ويتامين هاي
C و E ضد اكسيد كننده بهتري است. چاي سبز براي سيستم هاضمه شما نيز مفيد است. چاي سبز سبب ميشود كه روشنتر فكر كنيد و حتي قوه بينايي شما را نيز تقويت مي كند. اين گياه رگها را تقويت و از تجمع چربيهاي زياد در خون جلوگيري مي كند. اين گياه خلط را از گلوي ملتهب پاك و اثر مواد سمي را خنثي مي كند. “تانين” موجود در اين گياه مي تواند از تداوم اسهال جلوگيري كند. اگر در صدد افزايش ميزان تانين در چاي هستيد، بگذاريد بيشتر دم بكشد. معرفي گياه گياه چاي، گل بزرگي است كه داراي برگهاي هميشه سبز است. چاي سبز اثالتاً بومي چين است كه در آن كشور بيش از پنج هزار سال مورد مصرف بوده است. امروزه چاي در تمامي نقاط آسيا و بخشهايي از خاورميانه و آفريقا نيز كشت ميشود. چاي سياه در آمريكا بيشتر رايج است و تخمير داده ميشود و به اندازه چاي سبز سالم نيست. چاي سبز تخمير داده نميشود (چاي اولانگ نيمه تخمير شده است).

تركيبات گياه غنچه برگ و برگهاي جوان بهترين بخش چاي سبز هستند. چاي حاوي كافئين آلكالوئيدهاي پورين، تئوفيلين و تئوبرومين است. اما فعال ترين تركيبات موجود در آن عبارت است از پلي فنولها كه بسياري از خواص درماني و پيشگيرانه ناشي از وجود آنها است.

اشكال موجود اغلب فرآورده هاي چاي سبز به صورت برگ خشك چاي عرضه ميشوند. البته عصاره هاي تهيه شده از برگها و غنچه برگ آن موجود است. چاي سبز حاوي 300 تا 400 پلي فنول و 50 تا 100 ميلي گرم كافئين در هر ليوان است. فرآورده هاي چاي سبز عاري از كافئين داراي پلي فنولهاي فشرده (60 تا 89 درصد كل پلي فنولها) است.

نحوه ‌مصرف يكي از عناصر فعال در چاي سبز به اندازه آسپيرين ازتجمع پلاكتهاي خوني جلوگيري مي كند كه اين اثر جريان خون را بهبود مي بخشد. چاي سبز از سخت شدن رگها نيز جلوگيري مي كند. تحقيقات مردمي نشان مي دهد كه در كشورهايي كه مردم هر روز چاي سبز مصرف مي كنند موارد سرطاني كمتر بوده است، هر چند بين اين دو هيچ رابطه علت و معلولي تاييد نشده است. اما چاي سياه فاقد خاصيت مشابهي است. در واقع، اگر به مقدار زيادي چاي سياه مصرف كنيد، ضريب خطر ابتلا به سرطان راست روده، كيسه صفرا و مخاط رحم را افزايش مي دهيد. اثرات ضد سرطاني چاي سبز در موارد سرطان مجراي معده- روده اي، سرطان ريه و پستان بيشتر نمايان است. چاي سبز قوياً به عنوان جايگزيني براي چاي سياه و قهوه توصيه ميشود. نوشيدن روزانه سه ليوان چاي سبز (حاوي سه گرم مواد حل شدني، يا 240 تا 320 گرم پلي فنولها) يا روزانه 300 تا 400 ميلي گرم عصاره استاندارد چاي سبز (عصاره ها بايد حاوي 80 درصد پلي فنولها و 55 درصد اپي گالوكزچين) ميزان مصرفي چاي سبز است. انواع فرآورده هاي كپسولي و مايع چاي سبز نيز قابل دسترسي است.

تداخل هاي احتمالي اگر داروهاي الكالين (نسخه اي يا بدون نسخه) مصرف مي كنيد، بهتر است كه از مصرف چاي بپرهيزيد. تانين موجود در چاي با داروهاي الكالين (قليايي) تداخل پيدا مي كند كه اين امر سبب ميشود كه داروها كم اثر باشند. گياه چاي به ‌صورت بوته، درختچه يا درختي است با نام عملي THEA SINENSIS يا CAMELIA که از خانواده‌ي چاي (THEACEAE) مي باشد. اين گياه در نقاطي از جهان از جمله هندوستان، چين، سريلانکا، ژاپن، ايران و نواحي ديگر پرورش مي ‌يابد. چون در سه فصل از سال (بهار، تابستان و پاييز) برگ‌ هاي آن برداشت مي ‌شود، لذا در اکثر نقاط ، چاي به صورت بوته وجود دارد؛ ولي در صورتي که هيچ ‌گونه برداشتي از آن صورت نگيرد، کم کم مرتفع شده و به ‌صورت درختچه يا درخت در مي ‌آيد.

قسمت اصلي مورد استفاده‌ي بوته ‌ي چاي، برگ آن است که به ‌صورت‌هاي مختلف تبديل به انواع چاي مي ‌شود.

با توجه به اين که در ايران دو نمونه چاي سبز و چاي سياه وجود دارد و بسياري از افراد از ماهيت آن‌ها اطلاع کاملي نداشته و خواص متعددي براي آن‌ها قائل مي‌ شوند، در اين مطلب انواع چاي موجود در ايران و جهان و خواص مربوط به آن را بيان مي کنيم.

لازم به ‌ذکر است که گياه چاي سبز و سياه يکي است، ولي در نوع عمل آوردن آن‌ها تفاوت وجود دارد. چاي سبز(GREEN TEA)
در صورتي که برگ تازه‌ي چاي را به سرعت خشک کنند، چاي سبز به ‌دست مي ‌آيد. در اين شرايط اجازه‌ي تخمير به چاي داده نمي ‌شود.نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6636 | onetwothreefourfive

راسته آلبومینال به دو گروه تقسیم می‌شود که یکی از آنها گلهای منظم دارد بجز زیرین بودن تخمدان در دیگر اختصاصات مشابه لاله هستند و دیگری دارای گلهای نامنظم هستند. در این گروه معمولا از تعداد پرچمهای نافه کاسته شده و یا برخی از آنها به ناپرچمی مبدل می‌گردند و یا کاملا گلبرگ مانند هستند. این راسته دارای تیره‌های متعددی است. گیاه آناناس به تیره بروملیاسه از این راسته تعلق دارد.


 


تیره بروملیاسه

گیاهان این تیره غالبا علفی و بسیاری از آنها گیاهان سطح چسب و برخی نیز تقریبا درختچه مانند هستند. ساقه این گیاهان عموما بسیار کوتاه ، گاهی استولون‌دار ، دارای برگهای طوقه‌ای ، کم و بیش خطی و یا درفشی هستند. برگها واجد نیام ، وسیع ، گشوده ، محکم و در حاشیه دارای دندانه‌های منتهی به خار هستند. گل آذین‌ها به صورت سنبله دو ردیفی یا کپه‌ای ویا خوشه مرکب هستند و گاهی نیز گلها منفرد هستند.گلپوش شامل کاسه و جام متمایز از هم است. این تیره دارای 60 جنس و حدود 2000 گونه است که همگی در آمریکای گرمسیری تا ارتفاع نزدیک به 4300 متر می‌رویند و فقط یک گونه آن در آفریقا می‌روید. از این تیره در رویشهای ایران هیچ نمونه‌ای وجود ندارد. از جنسهای معروف آن باید آناناس را نام برد که اخیرا در برخی نواحی گرم جنوبی به کشت آن مبادرت شده است

جنس آناناس

گونه معروف این جنس همان آناناس معمولی Ananas sativa است که در جزایر آنتیل و هاوایی به صورت وسیعی کشت می‌شود. از وسط طوقه برگهای قاعده‌ای آن که در سطح خاک قرار دارند، در سال سوم ساقه هوایی خارج می‌شود که در انتها حامل گل آذین سنبله‌ای است. گل آذین مزبور گوشت‌دار و دارای گلهای متعدد نازا ، بدون دمگل ، آبی رنگ و در انتها واجد تاجی از برگهای نسبتا کوچک بهم فشرده است.از آنجا که گلها در گونه‌های پرورش یافته آناناس هیچگاه دانه ایجاد نمی‌کنند و به عبارت دیگر گلها در این گونه نازا هستند، لذا تکثیر گیاه بوسیله قلمه زدن برگهای رویشی تاج صورت می‌گیرد. میوه سته و عموما سترون است و همراه با برگکها و محور گوشتی گل آذین خورده می‌شود. بنابراین بخش خوراکی آناناس در واقع اجتماعی از میوه‌ها و اندامهای همراه آن است و نوعی میوه مرکب به شمار می‌آید.

تركيبات

آناناس سرشار از ويتأمين ها و مواد مغذى مثل كلسيم، پتاسيم، فيبر و ويتامين ث است علاوه بر اينها بسيار كم چربى و كم كلسترول است.
اين خواص را مى توانيد از مصرف كمپوت آناناس، ميوه تازه آن، ميوه يخ زده يا حتى آب آناناس به دست آوريد.

و دارای ویتامینهای A, B1,Cاست.

کربوهیدرات 13 گرم

پروتئین  4/0گرم

کلسیم  17میلی گرم

فسفر 11میلی گرم

آهن 5/0میلی گرم

ویتامین  A80واحد بین المللی

تیامین 09/0میلیگرم

ریبوفلاوین 02/0 میلی گرم

نیاسین یاویتامین PP  2/0 میلی گرم

اسید اسکوربیک 18 میلی گرم

خواص داروئي‌:

1) يكى از خواص مهم آناناس كمك به ساخت استخوان هاى سالم و استحكام استخوان ها است.

2) آناناس غنى از منيزيم ماده معدنى اى است كه وجودش براى ساخت استخوان ها و ارتباط بافت ها ضرورى است.

3) آناناس باعث رشد استخوان ها در بدن جوانان و استحكام استخوان ها در پسران مى شود.

4) بهبود سرماخوردگى و كاهش ميزان سرفه.

(«بروملين» موجود در آناناس باعث كاهش شديد سرفه يا توقف سرفه هاى شديد و كاهش ميزان لحاظ مى شود. پس هنگام سرماخوردگى خوردن آناناس را فراموش نكنيد.)

5) آب آناناس مدر است و ادرار را زیاد می کند.

6) در مورد عقب افتادن عادت ماهانه خانمها و منظم کردن آن نیز تأثیر فوق العاده ای دارد.

7) در هند و چین از میوه ی رسیده آن به عنوان خونساز و تصفیه کننده خون استفاده می شود و مدر است.

8) میوه ی نرسیده ی آن برای سقط جنین مؤثر است. و مسهل قوی می باشد(در شبه جزیره بالی از آن استفاده می کنند(

9) برگهای له شده ی آن را مخلوط با نمک برای مالش کمر و تسکین درد کمر بکار می برند(در فیلیپین(

كشت (پرورش) آناناس‌:

در حال حاضر کشت و کار آناناس در گلخانه های احداث شده در سطح کشور کم و بیش به چشم می خورد بطوریکه اخبار مربوط به کشت و کار آناناس از شبکه های مختلف تلویزیونی و رادیویی به سمع و نظر هموطنان گرامی می رسد. از آنجا که محصول آناناس جزء میوه های گرانقیمت محسوب می شود کشت و پرورش آن در گلخانه از ارزش اقتصادی خوبی برخوردار است مضافاً توجه به نکته نیز اهمیت دارد که کشت آناناس همرا با موز نیز به صورت مخلوط امکان پذیر است.که مزایای انجام چنین کشتی بیش از معایبی چون کاهش اندک قندها و اسیدهای موجود در میوه و یا استحکام بافت میوه است.اناناس گیاهی چند ساله و تک لپه است که از آمریکای جنوبی و هاوایی به سایر نقاط دنیا برده شده. آناناس میوه ای است گرمسیری از خانواده برومیلیاسه(Bromeliacea) که تا کنون 1800 گونه از آن در 46 جنس شناسایی شده است. گیاهان این خانواده دارای صفات مشترکی می باشند از جمله این خصوصیات می توان به تشکیل برگ بر روی ساقه ای کوتاه و فشرده (حالت روزت) اشاره کرد که وسط آنها حفره ای به وجود می آید که ساقه گل دهنده از میان آنها ظاهر می شود گلها بسیار زیبا و جذابند و درخشندگی آنها در کنار جذابیت برگها خود نمایی می کند  همه آنها ریشه گوشتی دارند ولی مقدار زیادی از آب مورد نیاز خود را از طریق آب جمع شده در حفره وسط برگها جذب می کنند که اهمیت وجودی ریشه ها را کم رنگ می کند بطوریکه می توان تا ریشه دار شدن اندامهای گیاه در زمان تکثیر آب مورد نیاز گیاه را از طریق حفره میانی برگها تامین کرد. این موضوع در نهالهای به وجود آمده از بذر نیز دیده می شود بطوریکه ریشه های اولیه عمر زیادی ندارند و از بین می روند و ریشه های ثانویه که قدرت انشعاب و نفوذ بهتری در خاک دارند جای آنها را می گیرند و رطوبت مورد نیاز از حفره میانی تامین می شود.آناناس در مقابل خشکی و گرما نیز مقاومت خوبی دارد و سرمای 0 تا 5 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند اما میوه آن در صورت مواجهه با دمای کمتر از 1 درجه سانتیگراد سرمازده می شود و از نظر شکل تغییر می کند و ویتامین C و قند موجود در آن کاهش می یابد که سبب تغییر مزه در آن می گردد و اگر این سرما در زمستان تشکیل و ظهور گل باشد سبب کاهش کیفیت گل می شود.به لحاظ شکل ظاهری بوته آناناس دارای 70 تا 80 برگ است که بیشترین طول آنها معادل یک متر و عرض آنها 6 تا 7 سانتیمتر است. قسمت فوقانی برگها قرمز ابلق و زیر آنها خاکستری نقره ای است در بعضی ارقام کناره و زیر برگ دندانه دار است حالت قرار گرفتن برگها مارپیچی است بطوریکه برگ اول و سوم بر روی یکدیگر قرار می گیرند(در کشور فیلیپین از فیبر موجود در برگ آناناس نوعی پارچه تهیه می کنند) حداکثر ارتفاع بوته یک متر که با گذشت زمان بوته پهن می شود و تا 5/1 متر مربع فضا را اشغال می کند که می تواند ناشی از تولید پاجوش باشد در حال حاضر مزارعی در دنیا وجود دارد که 30 سال قدمت دارند اما بهترین و عاقلانه ترین راه احیاء، احداث مجدد باغ هر 3 تا 4 سال یکبار است میوه آناناس بر روی یک دمگل بلند و در انتهای ساقه گل دهنده ای به طول 7 تا 15 سانتیمتر تشکیل می شود تعداد گل بر حسب رقم 100 تا 200 عدد است که اجزاء آن مضربی از عدد 3 شامل 3 کاسبرگ که حفره ای به وجود می آورند که در قسمت بالایی به رنگ آبی و بنفش و در پایین سفید رنگ است که بسیار جذابند 6 پرچم با تخمدانی تحتانی و 3 برچه ای که هر برچه 14 تا 20 تخمک دارد که در دو ردیف قرار دارند کلاله از نوع 3 قسمتی است باز شدن گلها از زمان ظهور گل 10 تا 20 روز طول می کشد و میوه از کلیه قسمتهای تخمدان، گل ونهنج به وجود می آید. دو خصوصیت در آناناس باید مد نظر قرار گیرند اول اینکه ظهور گل را می توان با اضافه کردن پودر سفید رنگ اتفون به غلظت PPM1000 در آب و پر کردن حفره وسط برگها جلو انداخت و سبب گل انگیزی در آناناس شده زیرا اتفون سبب آزاد شدن اتیلن و تحریک گل دهی و رشد و نمو سلولهای گیاهی است.گل معمولاً بعد از 15 ماه از زمان کاشت ظاهر می شود که دو جنسی است اما میوه بدون دخالت گل نر تشکیل می شود در ارقام دارای بذر (N2) گرده فعال است که بدلیل خود ناسازگاری عمل اخته کردن گل و گرده افشانی توسط دست از سایر ارقام سازگار انجام می شود بهترین زمان این کار صبح زود در زمان باز شدن گلها است و این کار برای تهیه بذر و بررسی صفات بوجود آمده از توارث انجام می شود.(نکته قابل توجه اینکه عمل گرده افشانی بر روی ارقام دارای بذر    N2در طبیعت توسط پرندگان انجام می شود) میوه هایی که عموماً در بازار دیده می شود یک میوه مجتمع هستند که از بوته های بوجود آمده از طریق تکثیر غیر جنسی(از طریق ریشه دار کردن اجزاء مختلف اندام گیاه)تولید شده اند و میوه هایی تا 5/2 کیلوگرم نیز تولید می کنند اولین محصول بوته آناناس در سال دوم تشکیل می شود که بهترین محصول به شمار می رود. سال بعد شاخه 2 تا شده و دو آناناس کوچکتر به وجود می آورد و در سال سوم میوه دهی 4 میوه کوچکتر تولید می کند که به ترتیب کیفیت میوه در هر سال پایین تر می آید گلهای بوجود آمده در زمستان میوه خود را در تابستان می توانند عرضه کنند

 

 

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 7489 | onetwothreefourfive

۱)غنچه های گل رز یا میخک در صورتی که بسیار بسته باشند هرگز باز نمی شوند بنابراین از خرید آنها خودداری کنید.

 

۲) به هنگام قراردادن گل در گلدان برگهایی را که در آب قرار می گیرند ببرید توجه کنید که برگها زودتر از گل از بین می روند پس سعی کنید برگهای سالم و تازه انتخاب نمائید قبل از گل آرائی ساقه های نرم را با قیچی ببرید.

 

۳) می توانید یک توری سیمی در ته گلدان قرار داده و ساقه های گل را در آن قرار دهید.

 

۴) برای نگهداشتن شاخه های گل در گلذان می توانید یک نوار چسب را به طور افقی و عمودی بر لبه گلدان بچسبانید.

 

۵) اگر از کودهایی استفاده می کنید که از فضولات پرندگان تهیه شده اند قبل از استفاده آنها را با انواع قارچ کش ها ضدعفونی کنید.


 


 


۶) هرگز گلدان گل را مستقیم در برابر نور خورشید نگذارید.

 

۷) برای آبیاری گلها همیشه از آب ولرم استفاده کنید چون آب سرد و یا گرم به گلها لطمه می زند.

 

۸) گاهی پیش می آید که گلدان شما بزرگتر از تعداد گلهایی است که دارید در این صورت یک لیوان کوچک را پر آب کرده و درون گلدان قرار دهید سپس گلها را داخل لیوان بگذارید.

 

۹) اگر گلدان شما ترک کوچکی دارد ترک را با کمی موم نرم شمع بگیرید.

 

۱۰) هنگام خرید گلدان توجه کنید که گلها در گلدان کریستال زیباتر به نظر می آیند.

 

۱۱) اگر ساقه گلهای شما خمیده هستند ساقه ها را برای ۱۰ثانیه در آب سرد غوطه ور کنید جریان هوا در ساقه متوقف می شود.

 

۱۲) در یک سیب زمینی خام سوراخهایی ایجاد کرده و هر گل رز را در یکی از این سوراخها بگذارید عمر گلهای شما طولانی می شود.

 

۱۳) برای خشک کردن گلها آنها را به حالت واژگون آویزان کنید.

 

۱۴) گل لاله تازه را با سفیده تخم مرغ رنگ کنید تا بسته بماند.

 

۱۵) به هنگام خریداری گیاه پشت و روی آن را با دقت نگاه کنید تا آفت زده نباشد.

 

۱۶) گلهای رز خشک را روی یک کتری آب جوش نگه دارید تا دوباره تازه شود.

 

۱۷) از مایکروویو نیز برای خشک کردن گلها می توانید استفاده کنید.

 

۱۸) یک پیمانه شکر را در آب حل نموده و گلها را در این شربت فرو کنید و بگذارید خشک شود گلهای شما بلورین نشان داده می شوند.

 

۱۹) برای تمیزی گلدان ها از یک سفید کننده استفاده کنید.

 

۲۰) گلهایی که برای گذاشتن روی میز ناهارخوری انتخاب می کنید باید ساقه های کوتاه داشته باشد تا جلوی دید را نگیرند.

 

۲۱) برگ گلدانها را با شیر پاک کنید تا براق و زیبا شوند.

 

۲۲) برای سمپاشی از آب تنباکو استفاده کنید چون خطری برای انسان ندارد.

 

۲۳) گرده گل می تواند بروی قالی لک بیندازد برای جلوگیری با یک نوار چسب آن را بردارید.

 

۲۴) هنگام جابجایی کاکتوس مواظب باشید دست هایتان آسیب نبیند برای این منظور می توانید از یک تکه موکت استفاده کنید.

 

۲۵) وقتی از گل فروشی گیاهی آپارتمانی می خرید آن را در یک کارتن قرار داده و به خانه ببرید تا هوای سرد باعث پژمردگی آن نگردد.

 

۲۶) گلها را شب هنگام بچینید تا عمر بیشتری داشته باشد.

 

۲۷) بسیاری گلها در هوای مرطوب نه زودتر از بین می روند مثل زنبف سفید پس یک سنگریزه در ته گلدان قرار دهید تا آب زودتر خارج شود.

 

۲۸) وسایل باغبانی را داخل خانه نیاورید چون آفات و آلودگی ها وارد محیط خانه می شوند.

 

۲۹) به مقدار نیاز آب استفاده کنید آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاهان می شود.

 

۳۰) گیاهان را به صورت گروهی نگهدارید تا افزایش رطوبت باعث شادابی به آنها گردد.

 

۳۱) برگهای گیاهان را همیشه تمیز نگهدارید.

 

۳۲) از قلم موی رنگ برای تمیز کردن گیاهان کرکدار می توان استفاده کرد.

 

۳۳) در زمستان به کاکتوس طلایی آب ندهید.

 

۳۴) اگر گلدان شما بدبو است یک قاشق خردل به آن اضافه کرده بعد از یک ساعت آن را بشوئید.

 

۳۵) گلها به موسیقی آرام علاقه دارند برایشان یک موسیقی ملایم بگذارید تا بهتر رشد کند.

 

۳۶) ساقه گل را تا گره رشد بعدی قطع کنید.

 

۳۷) به جای قیچی باغبانی می توانید از دست استفاده کنید.

 

۳۸) افزودن یک قطره لیموناد به آب گلدان عمر گل را افزایش می دهد.

 

۳۹) توجه کنید نباید گلها را در کنار میوه ها قرار داد چون میوه گاز اتیلن متصاعد می کند و این گاز باعث تکامل سریعتر گل ها و زودتر پژمرده شدن آنها می شود گلهای پژمرده نیز چنین گازی تولید می کنند پس آنها را نیز از مابقی گل ها جدا کنید.

 

۴۰) اگر اتاق شما گرم است هرروز صبح مقداری یخ در آب گلدان بگذارید در این صورت گلهایی شاداب خواهید داشت.

 

۴۱) گل نرگس گازی متصاعد می کند که باعث پژمرده شدن گل ها می شود پس گل نرگس را با دیگر گلها در گلدان قرار ندهید.

 

۴۲) هرگاه تصمیم گرفتید ساقه های پهن گل را کوتاه کنید این کار را زیر آب انجام دهید سپس انگشت خود را روی بریدگی قرار داده و آن را به گلدان منتقل کنید در این صورت هوا وارد ساقه نمی شود و گل پژمرده نمی گردد.

 

۴۳) وقتی گلدان را بین شیشه و پرده قرار می دهید سعی کنید برگها با شیشه تماس نداشته باشند چون گرما و سرما به برگ آسیب می رساند.

 

۴۴) توجه داشته باشید از محل قطع شدن ساقه گل یاسمن شیره سفید رنگی تراوش می شود که در پوست دست خارش ایجاد می کند پس انتهای ساقه را با مهر موم کنید.

 

۴۵) برای خشک کردن گلها از اسپری موی سر استفاده کنید.

 

۴۶) اگر ساقه گل زنبق شکست آن را با یک نوار چسب ببندید.

 

۴۷) اگر قصد جابجایی گلدان خود را دارید ولی در اتومبیل شما جا نمی گیرد بهتر است از یک وانت سرپوشیده استفاده کنید چون در صورت استفاده از وانت روباز باد به گلدان شما آسیب می رساند.

 

۴۸) به هنگام شب گلهای لاله را در یک روزنامه بپیچید و در یک سطل پرآب قرار دهید.

 

۴۹) برای تازه نگهداشتن گل ها می توانید یک آسپرین در گلدان بیندازید.

 

۵۰) برای سفارش دسته گل نامزدی گل ها را هماهنگ با لباس نامزدی انتخاب کنید.
 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6650 | onetwothreefourfive

علت بوجود آمدن کشاورزی پایدار:

در قدیم گمان بر این بودکه منابع سوختهای فسیلی نامحدود بوده و می توان از آنها برای کشاورزی بطور نامحدودی استفاده کرد و برای تولید حداکثر (بیشینه سازی=
Maximization) بایستی از نهاده های شیمیایی بیشتری استفاده کرد. اما امروزه با افزایش روز افزون جمعیت، پی به تخلیه این منابع پی برده اند و لذا به فکر کشاورزی پایدار و تبدیل آن از مصرف پر نهاده به کم نهاده افتادند تا این منابع طبیعی بخصوص غیر تجدید شونده ها برای نسلهای آينده ذخیره و حفظ بماند. مثلا عنصر فسفر وقتی از خاک خارج شد در ته دریا رسوب کرده و دیگر به طبیعت برنمی گردد و در آینده با کمبود شدید فسفر مواجه خواهیم شد.


علت بوجود آمدن کشاورزی پایدار:

در قدیم گمان بر این بودکه منابع سوختهای فسیلی نامحدود بوده و می توان از آنها برای کشاورزی بطور نامحدودی استفاده کرد و برای تولید حداکثر (بیشینه سازی=
Maximization) بایستی از نهاده های شیمیایی بیشتری استفاده کرد. اما امروزه با افزایش روز افزون جمعیت، پی به تخلیه این منابع پی برده اند و لذا به فکر کشاورزی پایدار و تبدیل آن از مصرف پر نهاده به کم نهاده افتادند تا این منابع طبیعی بخصوص غیر تجدید شونده ها برای نسلهای آينده ذخیره و حفظ بماند. مثلا عنصر فسفر وقتی از خاک خارج شد در ته دریا رسوب کرده و دیگر به طبیعت برنمی گردد و در آینده با کمبود شدید فسفر مواجه خواهیم شد.

تاثیر اثرات متقابل عوامل تولید در کشاورزی پایدار :

یکی از موارد مهم در کشاورزی پایدار که بایستی به آن توجه نمود این است که برای تولید حداکثر محصولات کشاورزی نه تنها بایستی اثرات انفرادی عوامل موثر بر تولید گیاه مورد بررسی قرار گیرند بلکه بایستی اثرات متقابل عوامل موثر بر تولید گیاه نیز مدنظر قرار گیرند مثلا تاثیر ازت به تنهايي روی رشد گیاه اثر انفرادی ولی تاثیر ازت و آب روی گیاه و یا تاثیر ازت و آب روی شیوع بیماریها و اثرات جمعی آنها بر رشد گیاه، اثر متقابل عوامل می باشد. با بررسی اثرات متقابل عوامل، می توان روی مدیریت تولید گیاهان بهتر تصمیم گیری نمود.

اثرات اکولوژیکی کشاورزی پایدار :

1- اثر نهاده های کم بر باروری خاک و چرخه عناصر غذایی:

تحت شرایط اقلیمی خاص، هوا دیدگی مواد موجب پیدایش سیستم بیولوژیکی خاک شده و نتیجه نهایی آن تشکیل خاک است. این سیستم با انرژی خورشیدی کار می کند و از طریق هوادیدگی مداوم باعث افزایش آنتروپی می شود. این خصوصیات در قالب چرخه های بازی است که مقداری از مواد آن از چرخه خارج می شود.

2- توازن عناصر غذایی در اکو سیستم خاک:

فرسایش خاک فاکتوری جدی در تخریب خاک به خصوص در رابطه با اتلاف عناصر غذایی است.

برآورد شده است که کل ازت، فسفر و پتاسیم از کودهای شیمیایی، کود دامی، بقایای گیاهان زراعی و ازت حاصل از تثبیت بیولوژیکی که به اکوسیستم خاک اضافه می شود در مقایسه با کل مقدار ازت، فسفر و پتاسیم که در رسوبات فرسایش یافته تلف می شود، به ترتیب حدود 5/1 به 1، 2/0 به 1 و 9/1 به 1 است. در شرایط طبیعی همیشه مقداری از عناصر غذایی از منطقه ریشه دهی در خاک آبشویی می شود. اگر چهار اینچ آب حاوی 10 میلی گرم ازت در لیتر هر سال آبشویی شود، کل ازت آبشویی شده حدود 9 كيلوگرم در هكتار است و اگر چهار اینچ آب به طور متوسط 40 میلی گرم ازت در هر لیتر داشته باشد کل ازت آبشویی شده حدود 36 كيلوگرم در هكتار است. در شرایط رطوبت زیاد خاک و تهویه ضعیف آن که شرایط بی هوازی برقرار است تلفات ازت می تواند قابل توجه بانویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6466 | onetwothreefourfive

روش توليد وتكثير بالتوري سبز

Aphid lion

Chreysoperla carnea

Chreysopidae

Neuroptera

اين راسته داراي گونه هاي فراواني است يكي از خانواده هاي مهم با لتوريي Chreysopidae مي باشد . همچنين خانواده Hemorohiidae از نظر مبارزه بيولوژيك اهميت بالايي دارد خانواده كريزوييده داراي 50 گونه در اروپا بوده كه از تعدادي از آنها براي مبارزه با شته ها و تريپس ها استفاده مي شود . اين حشرات در مرحله لاروي از حشرات آفت تغذيه مي كنند .


روش توليد وتكثير بالتوري سبز

Aphid lion

Chreysoperla carnea

Chreysopidae

Neuroptera

اين راسته داراي گونه هاي فراواني است يكي از خانواده هاي مهم با لتوريي Chreysopidae مي باشد . همچنين خانواده Hemorohiidae از نظر مبارزه بيولوژيك اهميت بالايي دارد خانواده كريزوييده داراي 50 گونه در اروپا بوده كه از تعدادي از آنها براي مبارزه با شته ها و تريپس ها استفاده مي شود . اين حشرات در مرحله لاروي از حشرات آفت تغذيه مي كنند . رژيم غذايي آنها به گونه اي است كه از خون ( همولنف ) آنها تغذيه مي كند . بدن لاروها سوسماري شكل بوده وقسمت قفسه سينه آن متورم است . آرواره هاي آن داسي شكل و كاملا رشد يافته مي باشد . شفيره هاي اين حشره داخل پيله سفيد رنگي تشكيل مي شوند . شفيره بالتوري تقيريبا گرد كرده بود و در شكاف و زير پوست درختان به سر مي برند . عمر حشره كامل طولاني بوده و حدود 1-3 ماه مي باشد . كه در طي اين مدت بسته به گونة بالتوري 600-300 عدد تخم مي گذارد.  فعاليت حشره كامل روزانه بوده و همچنين به هنگام غروب و شب هم به پرواز درمي آيد ضمن آنكه به طرف نور كشيده مي شود. زمستان گذرانی اين حشره به صورت حشره كامل میباشد.این حشره در فصل زمستان به رنگ روشن در آمده و در شكافِِ و تنه و زير برگها وشاخه های درختان و علفهاي هرز و شيروانهايي منازل و ...  زمستان را سپري مي كند .حشرات كامل تخمهاي خود را بر روي پارچه ابريشمي و سفيد رنگي قرار مي دهند . در حالي كه تخم هايشان سبز رنگ و بيضوي است. طول بدن حشره كامل 15 ميلي متر و بالهاي آن بلندتر از طول بدن مي باشند يكي از مهمترين خصوصيات اين حشره آن است كه طول عمر زيادي دارد ضمن آنكه از قدرت پرواز و جابجايي بالايي هم برخوردار است . علاوه بر اين تعداد تخم توليد شده وتعداد دفعات تخم ريزي هم زياد مي باشد . در انسكتاريوم از دو روش براي تكثير اين حشره استفاده مي شود .

1- نگهداري شيشه اي هاي پني سيلين :

دراين روش لاروهاي بالتوري را به صورت انفرادي داخل شيشه هاي پني سيلين قرار داده و براي جلوگيري از پديده همخواري وهمچنين تغذيه آنان از تخم بيدآرد  استفاده مي شود

2- استفاده از كادرهاي مشبك :

دراين روش از ظروف مشبك چوبي و يا پلاستيكي استفاده مي كنيم كه درآن خانه هایی به ابعاد CM 2*2 مو جود بوده درصورتيكه يك طرف آنها را با شيشه و طرف ديگر آن را با تور و شيشه حاوي تخم بيدآرد مي پوشانيم . براي نگهداري حشرات كامل هم از لوله هاي استوانه اي استفاده مي شود كه دو طرف آن را با تور مسدود كرده ايم . براي تامين رطوبت محيط زندگي آنها يك تكه اسفنج را آغشته به آب كرده و روي سطح فوقاني آن قرار مي دهيم و منبع نور را در بالاي ظرف استوانه اي روشن مي كنيم . براي تغذيه حشره كامل از محلول 1- واحد عسل + 2 واحد شكر + 2 واحد مخمر استفاده مي كنيم .

 

 

 

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6557 | onetwothreefourfive

کنــه نیشکـر

 

Oligonychus Saccharinus Baker & Pritchard

Syns : O . Saccharinus  Meyer

O . Sacchari ( Mcgregor )

( Acari : Tetranychidae )


کنــه نیشکـر

 

Oligonychus Saccharinus Baker & Pritchard

Syns : O . Saccharinus  Meyer

O . Sacchari ( Mcgregor )

( Acari : Tetranychidae )

 

کنه نیشکر در طول رشد خود دارای یک سن لاروی ، دو سن پورگی و مرحله بلوغ می باشد . طول دوره تکاملی آن با توجه به شرایط محیطی متفاوت است بطوریکه با افزایش درجه حرارت ، مدت زمان برای تکمیل یک نسل کوتاهتر می شود .

 

شکل شناسی

 

تخم

 

تخمهای کروی و به قطر تقریبی 118 میکرون می باشند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شود . تخمها ابتدا بی رنگ و شیشه ای هستند ولی پس از مدتی به رنگ زرد و لحظاتی قبل از تفریخ نیز به رنگ صورتی در می آیند . در این هنگام چشمان قرمز رنگ جنین از سطح پوست شفاف تخم به راحتی قابل روئیت است .

 

لارو

لارو در ابتدای خروج از تخم به رنگ سفید مات ، به طول 141 و عرض 8/112 میکرون و دارای یک جفت چشم قرمز و سه جفت پا است . پس از تغذیه به رنگ سبز روشن با بدنی کشیده تر در می آید . ولی پاها و خرطوم بیرنگ و شفاف باقی می مانند . پس از تغذیه کافی بدن متورم و سبز براق می شود ، تغذیه متوقف شده و به حالت بی حرکت ( استراحت اول ) در حالی که پاهای عقبی به طرف انتهای بدن و پاهای جفت اول و دوم نیز بطرف جلو کشیده در روی برگ قرار می گیرند ، مستقر می شود .

قسمت انتهایی پاهای جفت اول و دوم نیز به طرف جلو بصورت کشیده در روی برگ قرار می گیرد ، مستقر می شود . قسمت انتهایی پاهای جفت اول در سطح شکمی به طرف بدن برمی گردند . متوسط عرض و طول بدن در پایان دوره فعال لاروی به ترتیب 5/212 و 135 میکرون می شود . در پایان مرحله استراحت اول به علت نفوذ هوا به زیر جلد ، کنه متورم و نقره ای رنگ بنظر می رسد . سرانجام پوسته لاروی از قسمت عقبی بدن و سپس قسمت جلویی آن و سرانجام نیز پاهای جلویی از پوسته کهنه خارج می شوند .

 

پوره

این کنه دارای دو سن پورگی است . سن اول پورگی یا پروتونمف به علت داشتن جثه بزرگتر و چهار جفت پا از لارو متمایز می شود . بدن پروتونمف در ابتدای ظهور زرد کمرنگ است ولی تدریجاً بزرگتر شده و به رنگ سبز پر رنگ در می آید و نقاط ریز سیاه رنگ نیز در روی قسمت پشتی هیستروزوما ظاهر می گردد . این کنه پس از پایان دوره فعالیت ، در سطح برگ و گاهی لابلای تارها بطور معلق درآمده و وارد مرحله استراحت دوم می شود . طول بدن پروتونمف 5/235 و عرض آن 139 میکرون است .

 دئوتونمف شبیه به پروتونمف است ولی جثه بزرگتر و بدن کشیده تری دارد ؛ پس از رشد کامل نیز به رنگ سبز تیره درآمده و نقاط سبز سیاه رنگ بطور پراکنده در طرفین پشتی هیستروزوما ظاهر      می شود .

 در این هنگام دئوتونمف نر را به علت کشیده تر و مخروطی شکل بودن قسمت انتهایی بدن می توان براحتی از دئوتونمف ماده که قسمت انتهایی بدن آن پهن و گرد است و جثه بزرگتری نیز دارد ، تشخیص داد . در این موقع طول دئوتونمف ماده 357 و نر 267 میکرون است . دئوتونمف پس از اتمام دوره فعالیت ، وارد مرحله استراحت سوم می شود .

 

مرحله بلوغ

پس از پایان دوره استراحت سوم که بطور متوسط یک روز طول می کشد ، کنه نر یا ماده بالغ ظاهر می شود . رنگ بدن کنه های بالغ در ساعات اولیه ظهور زرد و در قسمت میانی پشتی هیستروزوما یک لکه تیره نسبتاً درشت دیده می شود . پس از گذشت 4 تا 6 ساعت این لکه محو شده و رنگ بدن به زرد متمایل به سبز تغییر
می یابد .

 در این مرحله بدن کنه ماده به شکل شلجمی نسبتاً کشیده ، به طول 436 و عرض 200 میکرون است . کنه نر با جثه کوچکتر و انتهای بدن کشیده و مثلثی شکل است و طول و عرض بدن آن به ترتیب 9/316 و 144 میکرون می باشد .

 

زیست شناسی

در شرایط مزرعه ، افراد ماده یک تا دو ساعت پس از ظهور ، برای جفتگیری آمادگی پیدا می کنند ولی نرها به رغم اینکه دوره رشد قبل از بلوغ را زودتر از ماده ها طی می کنند ، حداقل 12 ساعت بعد از ظهور آماده جفتگیری می شوند . کنه های نر که زودتر از ماده ها ظاهر می شوند در مرحله استراحت سوم ، تا ظهور ماده منتظر
 می مانند و سپس با آ«ها جفتگیری می کنند . به نظر می رسد کنه نر هنگام خروج ماده از پوسته سن آخر پورگی به او کمک می کند . نرها با حرکت در اطراف ماده و تکان دادن پاها ، آمادگی خود را برای جفتگیری با ماده نشان می دهند و ماده ها
 نیز با بالا آوردن انتهای بدن و بیشتر کردن فاصله پاهای عقبی از هم به نر اجازه جفتگیری می دهند .

در هنگام جفتگیری کنه نر از پشت سر به ماده نزدیک می شود و در حالی که گناتوزومای خود را به زیر شکم ماده می برد ، با پاهای جلو طرفین بدن ماده را محک نگه می دارد و قسمت انتهایی بدن خود را به طرف بالا و جلو طوری خم می کند که انتهای شکم ماده را لمس نماید . مدت جفتگیری 60 تا 90 ثانیه طول می کشد . یک کنه نر توانایی جفتگیری با 4 تا 5 کنه ماده را دارد .

در این کنه تولید مثل بصورت بکرزایی نرزایی نیز انجام         می شود. ماده های بالغ 1 تا 2 روز پس از ظهور شروع به تخم گذاری       می نمایند . تخم ها بطور انفرادی ولی در یک محدوده معین در سطح زیرین برگ گذاشته می شوند . کنه ماده بلافاصله بعد از تخمریزی ، اطراف و روی آن را با تار می پوشاند که احتمالاً اینکار را برای حفاظت تخم ها انجام می دهد .

طول دوره تخم گذاری با توجه به شرایط محیطی از 19 روز در دمای 1 + 32 درجه سانتیگراد تا 21 25 روز در دمای 1+25  درجه سانتیگراد متفاوت است . تعداد تخم تولیدی توسط یک کنه ماده در شرایط مذکور به ترتیب 36 تا 96 ( متوسط 76 ) و 42- 76 ( متوسط 59 ) عدد شمارش شده است . قدرت تارتنی این کنه قابل توجه نیست و فعالیت تارتنی آن محدود به اطراف محلهای تخم گذاری کنه ماده در سطح زیرین برگها است .

طول عمر کنه بسته به تغییرات درجه حرارت متفاوت است . کنه های نر معمولاً عمر کوتاهتری دارند بطوریکه در شرایط مشابه ، این مدت حداکثر 18 روز است . این کنه زمستان را به صورت ماده های بالغ در پناهگاه های مختلفی نظیر لایه های سطحی خاک ، روی بوته های جوان مزارع کشت جدید و علف های هرز چون مرغ و خرفه   می گذراند . فعالیت این کنه با گرم شدن هوا آغاز می شود و با بالا رفتن درجه حرارت نیز جمعیت آن افزایش می یابد . با کاهش درجه حرارت از اواخر شهریور انبوهی جمعیت کنه تدریجاً کاهش می یابد و از مهرماه به بعد جمعیت آن کاهش بیشتری می یابد . بیشترین آلودگی در برگهای میانی و پایینی بوته ها دیده می شود . آتش زدن مزارع قبل از برداشت نی ها بیشترین تاثیر را در کاهش جمعیت زمستان گذران این کنه دارد .

 

تعداد نسل

دوره زندگی این کنه تا حد زیادی تحت تاثیر حرارت قرار گرفته و از فصلی به فصل دیگر متفاوت است . کوتاه بودن مدت زمان تکمیل یک نسل که باعث تداخل نسل ها شده و از طرفی طولانی بودن دوره فعالیت کنه در منطقه ، عمده ترین مسائلی هستند که امکان تعیین دقیق تعداد نسل کنه نیشکر را در شرایط مزرعه مشکل می سازد . این کنه دارای 16 تا 20 نسل در سال است .

روشهای کنترل

در مزارع نیشکر کنه های فیتوزئید (Dosse) Euseius libanesi Shicha     و Amblyseius Benjamini از تراکم جمعیت بالاتری برخوردارند . بعلاوه حضور و فعالیت کفشدوزک ریز سیاه Stethorus Punctillum Weise در ماه های گرم تابستان در روی نیشکر چشمگیر است . شکارچی های مذکور در کاهش جمعیت کنه نیشکر نقش موثری دارند ، لذا در حال حاضر برای حفظ تعادل طبیعی و حمایت از این عوامل بیولوژیک طبیعی هیچگونه مبارزه شیمیایی جداگانه ای علیه کنه نیشکر توصیه نمی شود . کفشدوزک Stethorus Gilivfrons (Mulsant) شکارگر مهم این کنه در خوزستان می باشد . کفشدوزک نیز 14 -10 روز پس از ظهور اولین کنه ها به استقرار و تجمع روی کلنی آنها می نماید ، لذا حداکثر جمعیت این کفشدوزک در اواخر تیرماه ظاهر می شود .

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6476 | onetwothreefourfive

کنه حنایی گوجه فرنگی

     Aculops Lycopersici ( Massee )

( Acari : Eriophyidae )

کنه حنایی گوجه فرنگی انتشار جهانی داسته و به ویژه در مناطقی که گیاهان خانواده سولاناسه وجود دارند یافت می شود ، ولی در عرض جغرافیایی 60 درجه شمالی و جنوبی که به نظر می رسد منطقه فاقد شرایط مناسب برای نشو و نمای این کنه باشد دیده نمی شود


گیاهان میزبان

اغلب میزبان های این کنه از گیاهان خانواده سولاناسه هستند که شامل گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، بادمجان ، انگور فرنگی ، کشمش سیاه وحشی ، ترب سیاه ، توتون و فلفل می باشند . در آفریقای جنوبی گیاهانی نظیر گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، بادمجان ،  توتون و اطلسی گیاهان گروه انگور فرنگی ، گیاهان خانواده
هندوانه ابوجهل و نیز
Ipomoea Urpurea را بعنوان میزبانهای طبیعی این کنه ذکر کرده اند . این کنه را روی گیاهانی نظیر گوجه فرنگی ، بادمجان ، علفهای هرز تاج ریزی ، آفتاب پرست ، پنی رک ، پیچک ، ازمک ، گیاهان زینتی شامل انواع تاج خروس ، اطلسی و نیلوفر در بین علف های هرز بیشترین تعداد کنه روی تاج ریزی ، آفتاب پرست و پنیرک دیده شده است .

شکل شناسی

بالغ

بدنی به شکل دوکی به طول 200 -150 و عرض 50 میکرون به رنگ زرد مایل به نارنجی و ناخن شانه ای چهار پره ای است . خط میانی سپر پشتی در دو ثلث عقبی سپر قرار دارد موی پوشتی کوتاه است . شکم حدود 27 ترژیت و 60 استرنیت دارد برجستگی هایی ریز روی ترژیت ها ضعیف و کشیده شده است ولی در حاشیه استرنیت به شکل دانه تسبیح نوک دار می باشد

تخم

تخمها کروی شیری رنگ و به قطر 20 میکرون هستند که در روی برگها و ساقه های گیاهان میزبان قرار داده می شوند نرها و ماده ها هر دو پس از 2الی 3 روز از تخم ها خارج می شوند .

لارو

مرحله لاروی کوتاه که در افراد ماده حدود 11 ساعت و در افراد نر حدود 7 ساعت به طول می انجامد . مرحله استراحت لاروی برای هر دو جنس ماده و نر 13 ساعت طول می کشد . لاروها به رنگ سفید بوده و شبیه کنه بالغ می باشند با این تفاوت که از کنه بالغ کوچکتر  و کم تحرک ترند .

پوره

مراحل پورگی سن اول و دوم کنه ماده در مدت کوتاهی و نرها در طی مدت 19 ساعت سپری می شود . استراحت پورگی برای ماده ها حدود 18 ساعت و برای نرها حدود 16 ساعت به طول می انجامد .

انتشار آفت

این آفت به طرق مختلف انتشار می یابد . در درجه اول با جریان باد و حشراتی نظیر Bemisia Sp  و در درجه دوم توسط لباس افرادی که در طول فصل برداشت در حال میوه چینی هستند از بوته ای به بوته مجاور منتقل می شود . وقتی شاخ و برگهای پایینی گیاه در اثر شدت حمله خشک می شود ، کنه ها به شاخه های انتهایی رفته و بدن خود را بالا می گیرند  تا بوسیله باد به بوته های دیگر انتقال یابند یا به یدن پرندگان چسبیده و بوسیله آنها تغییر مکان دهند . این کنه در غالب موارد به قسمتهای مختلف بدن حشرات از جمله ساق پای ملخ های موجود در مزارع آلوده چسبیده و انتقال می یابد .

خسارت

کنه حنایی گوجه فرنگی یکی از آفات جدی ، خطرناک و خسارت زای گوجه فرنگی است . از علایم تیپیک این کنه نقره ای و برنزه شدن سطح زیرین برگها می باشد . با تداوم تغذیه آفت بوته ها پژمرده شده و به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز درآمده در نتیجه خشک      می شوند .

تراکم های قسمتهای پایانی ساقه از بین رفته ، قهوه ای یا برنزه و زرد متمایل به قهوه ای می شوند . خسارت در روی شاخ و برگ اغلب به صورت آفتاب سوختگی می باشد . خسارت آن بر روی میوه نیز به صورت توقف رشد دیده شده و همچنین میوه های آلوده اغلب به صورت کمرنگ یا زرد تا سفید نقره ای دیده می شوند . تعداد کنه موجود در برگهای پایین همیشه بیشتر از برگهای بالایی است . علایم اولیه خسارت در بوته های گوجه فرنگی به صورت پیچیدگی در برگهای پایین و ظهور رنگ نقره ای براق در سطح زیرین برگها دیده می شود .

پس از خشک شدن برگهای پایینی کنه ها به تدریج آنجا را ترک نموده و به طرف برگهای بالایی که آلوده نیستند حرکت می کنند و با ادامه تغذیه برگها به رنگ حنایی و برنزی درآمده و یک حالت کاغذی شکل و زنگ زدگی بیمارگونه پیدا می کنند . همچنین چین خوردگی های ضعیفی در سطح برگها ظاهر می شود که این چین خوردگی ها تا حدودی به علایم بیماری ویروسی شباهت دارند . با تداوم تغذیه ساقه ها نیز به رنگ حنایی و برنزی درآمده و اغلب از جهت طولی شکاف بر می دارند . در تراکم و انبوهی جمعیت بالای آفت برگها خشک و از بوته ها آویزان می شوند . میوه ها قبل از اینکه رنگ بگیرند معمولاً علایم زنگ زدگی روی آنها دیده نمی شود اما در این مرحله اغلب یک حالت آفتاب زدگی پیدا می کنند که عمدتاً ناشی از ریزش
برگ ها است .

در مواقعی که آلودگی بسیار شدید باشد کنه ها سطح پایینی و بالایی برگها و حتی ساقه ها و گاه نوک برگها را نیز مورد حمله قرار می دهند . در جمعیت های بالا این آفت چندان رغبتی به فعالیت روی میوه نشان می دهند . و معمولاً در سطح آنها به صورت انفرادی و به تعداد کم دیده می شود .

برنزه شدن ساقه سیب زمینی در اثر تغذیه اینگونه به اندازه گوجه فرنگی نیست اما برگهای سیب زمینی ممکن است خشک شده و خود بوته نیز در اثر آلودگی از بین برود . بوته های بادمجان جمعیت بالایی از این کنه را حمایت می کنند ولی بوته ها زنده می مانند . خسارت وارده به بادمجان معمولاً به صورت بد شکلی و چروکیدگی برگها است که شبیه خسارت وارده از علف کش تفردی است .  ارقامی از بادمجان که دارای موهای اپیدرمی غده ای فراوان هستند حنایی شدن را نشان می دهند .

زیست شناسی

ماده ها تخم خود را در زیر برگها و نزدیک به رگبرگ وسطی قرار می دهند ، دوره رشد جنینی تخم دو روز است که پس از آن لارو کنه خارج شده و دو دوره پورگی را سپری می کند تا به کنه بالغ تبدیل شود . دوره نشو و نمای آفت در دمای 27 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 30 درصد به حداقل میزان خود یعنی 6 روز تقلیل یافته و در 22 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 30 درصد به حداکثر میزان خود یعنی 12 روز افزایش می یابد .

در شرایط بسیار مناسب کنه های ماده تا 6 هفته زندگی کرده و حداکثر تا 50 عدد تخم می گذارند . بهترین شرایط زیست برای این کنه نواحی نیمه خشک می باشد که دمای زیاد و رطوبت نسبی کمی دارد . دوره نشو و نمای این آفت از تخم تا ظهور مرحله بالغ برای ماده بطور متوسط 5 روز و برای نر 4 روز است . طول عمر ماده ها 22 روز بوده که طی 19 روز دوره تخم گذاری خود تعداد 16 عدد تخم تولید نموده اند .

گیاه تاج ریزی سیاه که اغلب در اطراف مزارع گوجه فرنگی     می رویند بعنوان میزبان بقا عمل می کند ، این کنه حتی قادر است در روی گیاهان تاج ریزی که در نزدیکی ساختمانهای مترو می رویند زمستان گذرانی کنند . نیلوفرهایی که در داخل مزارع گوجه فرنگی می رویند حامل کننده بوده و برگهای آنها ممکن است خشک شده و در سطح فوقانی و تحتانی به رنگ نقره ای شفاف در بیایند و بدون اینکه حنایی شوند ریزش کنند . گوجه فرنگی میزبان ترجیحی این کنه است زیرا این آفت هر چند در روی سایر میزبان های خود فعال است ولی تغذیه آن باعث خسارت در آنها نمی شود ولی بطور دائم روی آنها به نشو و نمای خود ادامه می دهد به عبارتی رابطه آفت و میزبان حالت دائمی دارد .

در صورت فقدان میزبان گیاهی مناسب کنه حنایی گوجه فرنگی قادر است تا 4 روز بدون غذا زنده بماند . این کنه به سرمای زمستانه شدیداً حساس است و در صورت وجود عدم پناهگاه مناسب تمام مراحل زیستی آن در دمای نزدیک به یخبندان در مدت چند ساعت از بین می رود . مناسبترین روش برای نشو و نمای کنه حنایی گوجه فرنگی حدود 5/26 درجه سانتیگراد و 25 درصد رطوبت نسبی است . در برخی نقاط اغلب روی تاج ریزی آفتاب پرست و پنیرک زمستان گذرانی می کند . بعبارت دیگر در اطراف مزارع یا در مراحل محفوظی که این علف های هرز در طول زمستان یخ نمی زنند . این کنه زمستان را به صورت ماده بالغ سپری می کند .

روشهای کنترل

الف ) زراعی

1- جمع آوری و از بین بردن بقای گیاهانی که می توانند پناهگاه خوبی برای زمستان گذرانی باشد در کاهش جمعیت آفت بسیار موثر می باشد .

2- کنترل علف های هرز میزبان داخل و حاشیه مزرعه : در سال هایی که سیب زمینی و گوجه فرنگی کاشته نمی شود علف های هرز میزبان سبب پایداری آفت می شوند . لذا هر گونه عملیاتی که منجر به از بین رفتن آنها شود در کنترل آفت موثر است .

3- تناوب زراعی : با اجتناب از کشت مجدد و زودتر گوجه فرنگی یا سیب زمینی به قطعات اولیه .

ب ) بیولوژیکی

این آفت دشمنان طبیعی متعددی دارد اما استفاده از آنها جهت کنترل بیولوژیکی اینگونه اغلب عملی به نظر نمی رسد ، کنه شکارگر Seiulus Sp را در کنترل کنه حنایی موثر می داند . از جمله کنه های شکارگر دیگر می توان به Typhlodromus , Occidentalis (Nesbitt) , Pronematus Ubiquitis , Lasioseius Sp , Phytoseiuluspersimilis , Euseius Comcordis (Chant) اشاره کرد  .

ج ) شیمیایی

با ردیابی در مزرعه و مشاهده علایم وجود این کنه باید نسبت به کنترل آفت اقدام نمود با بررسی هفت کنه کش ترکیبات دیکوفول     ( کلتان ) سی هگزاتین ، پلیکتران ، آزوسیکلوتین ، پروپال ، سولپروفوز ، بولستار و منوکروتوفوس آزودرین را روی این کنه موثر شناخت و فن بوتاین اکسایت وندکس را دارای اثر متوسط گزارش کرد. طی مطالعه دیگری ترکیبات سولفور ، متا سیتوکز آردی متوآت آندو سولفان متانیدوفوس و امایت روی این کنه بی اثر گزارش شده اند . اثرات تلفیقی 5 کنه کش و کنه شکارگری از خانواده Tydeidae به نام Homeopronematus Anconai را روی این آفت مطالعه کرده و نتیجه گرفتند که آورمکتین B1  نسبت به دبکوفور ، سی هگزاتین و سولفور سمیت بیشتری روی این آفت دارد . همچنین از سموم نئورون، بروموپروپیلات ، گوگرد و کاراتان نیز می توان در کنترل آن بهره گیری نمود . سم نئورون 20 روز بعد از سمپاشی دوام کافی و سم کاراتن و گوگرد را تا 10 روز پس از سمپاشی دوام نسبتاً کافی برای کنترل آفت دارند . گردپاشی با گوگرد ، میکرونیزه و تابل به تعداد سه بار و به فاصه 15 روز انجام می شود که اولین سمپاشی پس از کشت انجام می کیرد . 

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6459 | onetwothreefourfive

مشخصات خانواده کدوئیان :

این جنس دارای پنج گونه زراعی است کدوئیان زراعی گیهانی یک پایه هستند و بیشتر تاکهای طویل خزنده در روی زمین و عادت رشد خزنده دارد مگر وقتی داربست شوند . ریشه اصلی به طور عمیق یا متوسط ریشه دوانی می کنند . گلها  به رنگ زرد روشن به طور انفرادی در محورهای برگ حمل می شوند . بافت بخش خوراکی که بافت پریکارپ است در انواع کدوئیان متفاوت است و دامنه رنگ آن از سفید تا نارنجی تیره متغیر است اگر چه برگ متفاوت دارد ولی از شکل ساقه دمگل و بافت گوشتی به طور موثری در تشخیص گونه ها استفاده می شود .

انواع کدو ها عبارتند از : کدو تنبل  کدو حلوایی و کدو مسمایی


کدو مسمایی (کدو خورشتی ):

ساقه این گیاه گوشه دار و دارای شیار های طولانی است برگها تقریبا سخت و گاهی هوراه با لکه هایی به رنگهای متنوع دیده می شود کرکهای روی دمبرگها در این نوع تیز و اغلب برنده است .

میوه این گیاه اغلب به صورت سبز تیره و یا سبز روشن است که در اغلب ارقام همراه با لکه های سفید مشاهده می شود .

 

ارزش غذایی و اهمیت اقتصادی :

کدو ها از نظر ارزش غذایی حد واسط بین خیار و هندوانه هستند بذر کدو دارای مقادیر زیادی چربی است . اسید چرب  بیشر از نوع لینول پالمتین است املاح معدنی کدو کم است .

شرایط آب و هوایی :

بیشتر کدو ئیان زراعی برای رشد به دمای 30-18 سازگار شده اند و در دماهای پایین تر رشد کم دارند . بذر کدو در دمای 12شروع به جوانه زدن کرده ولی دمای اپتیمم برای جوانه زنی 34-33است . طول دوره رویش متفاوت و بین 150-100روز است مناطق آفتابی و زمینهای مرطوب برای کاشت مناسبند این گیاه نسبت به وزش باد حساسند .

 

خاک:

 زمین های نیمه سنگین دارای هوموس کافی برای کاشت مناسبند خاکهای حاصلخیز با زهکشی خوب با دامنه ای از PH=6/5-7/5بهترین وضعیت برای رشد است به علت نیاز های رطوبتی زیاد این محصولات در خاکهایی با ظرفیت نکهداری بالا ی آب و رطوبت ذخیره شده مناسب بازده بالای محصول هستند .

 

کاشت :

بذر ها در عمق 2سانتی متری خاک سنگین و عمق 5 سانتی متری خاک شنی کاشته می شود دمای خاک باید بالای 15درجه باشد فاصله 100-50 سانتی متری داخل ردیفها و از 3-2 سانتی متری در بین ردیف ها معمول است کدو های نوع بوته ای نزدیکتر فاصله بندی می کنند . بذر پاشی مستقیم را می توان در زمین اصلی بعد از رفع سرمای بهاره در اواسط و یا اواخر اردیبهشت ماه آغاز کرد . و یا اینکه بذر را ابتدا در خزانه پرورش داده و سپس نشای را به زمین اصلی انتقال داده برای این کار تعداد 3-2 بذر در گلدانهای توربی قرار می دهند دمای لازم  خزانه برای پرورش این گیاه 18 درجه در روز و 14 درجه در شب است  نشا  پس از سه هفته آماده انتقال است . برای کدو خورشتی فاصله 60-100مناسب است معمولا 3-2 بذر را بر روی کپه کاشت قرار می دهند مقدار بذر لازم برای این روش 15-10 کیلو گرم است .

 

داشت برداشت و نگه داری

عملیات داشت شامل 2الی 3مرحله وجین علف هرز کود سرک در دو نوبت (نوبت اول زمانی که اولین میوه آن تشکیل می شود و نوبت دوم یک هفته بعد از آن )و آبیاری .

دوره رشد بیشتر کدو ها 80 تا 150 روز است این دوره تا حد زیادی به رقم بستگی دارد کدو های زمستانی قبل از رداشت باید کامل برسند در صورتی که کدو های تابستانی به صورت میوه نارس برداشت می شوند ضرورتا تمام میوه های کدو ئیان دست چین می شوند به غیر از کدوی تابستانه که سختی پوست دلیل رسیدگی است برای برداشت میوه ها را به دقت از تاک با یک چاقوی تیز با حداقل زخم شدن دمگل که مکانی برای ورود بیماری است جدا می کنند میوه های کدو تابستانی را از دمگل آبدار بریده و یا پیچانده می شود مقدار محصول کدو مسمایی 40 تن در هکتار است کدو ها کمتر به آفات و بیماری مبتلا می شوند .

 

کاشت و داشت کدو خورشتی در زمین عملیات کشاورزی

کدو گیاهی رونده و یکساله است کدو خورشتی یکی از پر مصرفترین کدو ها است چون کدو ریشه سطحی دارد در برابر باد حساس است و به نشا حساس هستند برای کاشت می توان از گلدانهای جیفی پات استفاده کرد برای این کار میتوان آنها را درآب قرار داد ات سه تا چهار برابر خود آب جذب کنند و بعد بذر را در آن کشت داده و بعد آن را در زمین می کاریم .

روش دیگر کاشت کشت مستقیم بذر در زمین است زمان مناسب برای کاشت اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت  زمانی که یخبندان تمام شده است  و دمای خاک مناسب است صفر فیزیولوژیکی برای کدو 12 درجه است کدو را به صورت کپه ای کشت می کنند برای این کار زمین را به صورت جوی و پشته در می آورند و بعد زمین را آبیاری می کنیم ارتفاعی که آب در جوی قرار می گیرد را داغ آب گویند عرض پشته را 120 سانتی متر در نظر می گیریم گروه ما بذر کدو را قبلا از مسئول مزرعه گرفته بودند بذر را در آب خیسانده رو ی هر ردیف به فاصله 80 سانتی متر از هم یک حفره ایجاد کرده در هر حفره 3-2 بذر قرار میدهیم لازم بذکر است که بذر را 4-3 سانتی متر بالاتر از داغ آب قرار می دهیم روی حفره را با خاک مخلوط (یک واحد خاک معمولی +یک واحد ماسه +یک واحد کود پوسیده دامی )می پوشانیم . برای تنک کردن گیاه را از ناحیه طوقه می کنیم .

برای آبیاری نه باید زیاد باشد باشد نه کم باید رطوبت بذر را حفظ نگه داریم  در طول دوره رویش باید مرتب علفهای هرز را کنترل نمود برای کود دادن در چند مرحله باید کود داد (اولین نوبت بعد از اولین میوه دهی نوبت بعدی 10-8 روز بعد به صورت سرک می دهیم روی برگهای کدو لکه های خاکستری وجود دارد که نشانه بیماری نیست .

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (1) |مشاهده : 18196 | onetwothreefourfive


توليد و پرورش‌ گياهان‌ اسانس‌دار در مناطق‌ گرمسيري‌ و نيمه‌ گرمسيري‌ از سابقه‌ بسيار طولاني‌ برخوردار است‌ بطوري‌كه‌ داد و ستدمواد خام‌ اين‌ گياهان‌ بيشتر در تمدن‌هاي‌ باستاني‌ مصر، يونان‌ و ايران‌ بروز يافته‌ است?. البته‌ شواهد بدست‌ آمده‌ از كشف‌ دستگاه‌ تقطيردر >دره‌ ايندوس?< پاكستان‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ اين‌ حرفه‌ از قدمتي‌ چندين‌ هزار ساله‌ برخوردار است. مصريان‌ و ايرانيان‌ باستان‌ اولين‌مردماني‌ بودند كه‌ به‌ توليد اسانس‌ و عطرهاي‌ طبيعي‌ از گياهان‌ پرداختند.


 به‌طوري‌كه‌ توليد عطر گل‌ رز را كه‌ در بين‌ مسلمانان‌ از ارج‌ وقرب‌ بسياري‌ برخوردار است‌ به‌ دانشمند ايراني?، بوعلي‌ سينا نسبت‌ مي‌دهند. در باب‌ تجارت‌ اسانس‌هاي‌ گياهي‌ در مقادير زياد، ابتدايونانيان‌ با جذب‌ تكنولوژي‌ استخراج‌ و فرآوري‌ اسانس‌ توانستند از اعراب‌ پيشي‌ بگيرند. اما در قرن‌ 17 ميلادي تحول‌ بزرگي‌ در كشورفرانسه‌ صورت‌ گرفت‌ كه‌ اروپا و جهان‌ را در اين‌ زمينه‌ تحت‌ تاثير حركت‌ خود قرار داد. اين‌ كشور با جمع‌آوري‌ كارگاه‌هاي‌ كوچك‌ و جذب‌افراد متخصص‌ و كارآمد در زمينه‌ فرآوري‌ و استخراج‌ تركيبات‌ معطر و همچنين‌ به‌ خدمت‌ گرفتن‌ افرادي‌ كه‌ از نظر حس‌ بويايي‌ بسيارمشهور بودند، صنعت‌ بزرگي‌ را در شهر گراس‌ (Grass)پايه‌گذاري‌ كرد و به‌ سرعت‌ خود را سردمدار صنعت‌ اسانس‌ در جهان‌ معرفي‌نمود. اين‌ يكه‌تازي‌ تا قبل‌ از شروع‌ جنگ‌ جهاني‌ دوم‌ و ظهور رقباي‌ ديگر ادامه‌ داشت?. اما مشكلي‌ كه‌ فرانسه‌ و ساير كشورهاي‌ اروپايي‌ باآن‌ مواجه‌ بودند، تامين‌ مواد خام‌ گياهي‌ بود كه‌ به‌ علت‌ شرايط جوي‌ فرانسه‌ مجبور بودند واردكننده‌ محض‌ اين‌ مواد از منطقه‌ بالكان?،خاورميانه?، شمال‌ آفريقا و اروپاي‌ شرقي‌ باشند. به‌ همين‌ خاطر با شروع‌ فعاليت‌ ساير كشورها نظير صنعت‌ اسانس‌ نعناع‌ در آمريكا،توليد اسانس‌ مركبات‌ در برزيل?، صنعت‌ اسانس‌ شمعداني‌ در الجزاير، فرآوري‌ اسانس‌ گل‌ رز در بلغارستان‌ و غيره?، قدرت‌ فرانسه‌ و شهرگراس‌ كاهش‌ يافت‌ و تنها در توليد گياهاني‌ نظير اسطو خودوس‌ و ترخون‌ كه‌ با شرايط آب‌ و هوايي‌ آن‌ مطابقت‌ داشت‌ محدود گرديد اين‌رقابت‌ هم‌ اكنون‌ نيز در بين‌ كشورهاي‌ توليدكننده‌ بسيار شديد است‌ اما كشورهاي‌ آسيايي‌ و ايران‌ پيشرفت‌ قابل‌ توجهي‌ در اين‌ زمينه‌نداشته‌اند و هنوز به‌طور عمده‌ به‌ تجارت‌ گياهان‌ خشك‌ زراعي‌ يا خودرو مي‌پردازند.

اهميت‌ و جايگاه‌ اسانس‌هاي‌ طبيعي‌
اسانس‌ها (
Essential oil) تركيبات‌ شيميايي‌ معطري‌ هستند كه‌ در گياهان‌ مختلفي‌ كه‌ تا امروز در حدود 700 نوع‌ از آنها شناسايي‌شده‌ است?، وجود دارند. در ساختمان‌ اسانس‌ها تركيبات‌ بسيار متنوعي‌ از قبيل‌ الكل‌هاي‌ ترپنوئيدي?، هيدروكربن‌ها، فنل‌ها، آلدئيدها،استرها و كتون‌ها بطور طبيعي‌ وجود دارند. اغلب‌ يك‌ يا چند جزو از اين‌ تركيبات?، عطر و بوي‌ اسانس‌ را تحت‌ تاثير خود قرار مي‌دهند.
هر نوع‌ از اسانس‌ها در گياهان‌ معطر و در قسمت‌هاي‌ مختلفي‌ از آنها نظير ريشه‌ (زنجبيل?)، چوب‌ (سوزني‌ برگان?)، پوست‌ (دارچين?)،برگ?(رزماري?)، گل‌ (ياسمن?)، ميوه?(مركبات?)، بذر(رازيانه?) و غيره‌ ساخته‌ شده‌ و در فضاي‌ مابين‌ سلولي‌ اپيدرم‌ و مزوفيل‌ در ساختارهاي‌متعدد ترشحي‌ ذخيره‌ مي‌شوند و داراي‌ نقطه‌ جوش‌ پاييني‌ بوده‌ و به‌ روش‌هاي‌ مختلفي‌ قابل‌ استخراج‌ مي‌باشند.
هرچند مكانيسم‌ دقيق‌ سنتز اسانس‌ها درون‌ گياهان‌ نامشخص‌ است‌ اما وجود آن‌ براي‌ مقاومت‌ گياهان‌ در مقابل‌ شرايط نامساعدمحيطي?، جذب‌ حشرات‌ گرده‌ افشان‌ و كمك‌ به‌ توسعه‌ و پراكنش‌ اين‌ گياهان‌ مسلم‌ و مشخص‌ است?. در بهره‌برداري‌ از گياهان‌ اسانس‌دار،شواهد موجود طي‌ 50 سال‌ گذشته‌ نشان‌ مي‌دهد كه‌ تقاضا براي‌ اسانس‌ و فرآورده‌هاي‌ حاصل‌ آن‌ سير فزوني‌ به‌ خود گرفته‌ است?. اين‌تحول‌ در مصرف?، تحت‌ تاثير عوامل‌ متعددي‌ از جمله‌ موارد زير بوده‌ است?;
1. اين‌ گياهان‌ و اسانس‌ آنها طيف‌ گسترده‌اي‌ از كاربري‌ها را تحت‌ پوشش‌ قرار مي‌دهند. تركيبات‌ تشكيل‌ دهنده‌ آنها مي‌تواند خواص‌دارويي‌ داشته‌ و در فرمولاسيون‌ داروها وارد شود. از رايحه‌ و بوي‌ آنها در صنايع‌ عطرسازي?، خوشبو كننده‌ها و همچنين‌ نوعي‌ روش‌درماني‌ (رايحه‌ درماني?) استفاده‌ مي‌شود. خاصيت‌ طعم‌دهندگي‌ اسانس‌ها در طيف‌ وسيعي‌ از موادغذايي?، خمير دندان?، دهانشويه‌ها،نوشيدني‌ها و حتي‌ دخانيات‌ به‌ مصرف‌ مي‌رسد. بخارات‌ اشباع‌ آن‌ داراي‌ توان‌ دفع‌ آفات‌ و حشرات‌ موذي‌ بوده‌ و در برخي‌ از سموم‌صنعتي‌ به‌ كار مي‌رود.
2. ثروتمند شدن‌ جوامع‌ جهاني‌ باعث‌ تغيير فرهنگ‌ مصرف‌ در آنها شده‌ است‌ به‌طوري‌كه‌ تنوع‌ بيشتري‌ را در رژيم‌ غذايي‌ خود طلب‌مي‌كنند و مردم‌ براي‌ مصرف‌ فرآورده‌هاي‌ خوشمزه‌ با طعم‌هاي‌ طبيعي‌ اشتياق‌ بيشتري‌ از خود نشان‌ مي‌دهند.
3. افزايش‌ توجه‌ به‌ مسايل‌ زيست‌ محيطي‌ و بهداشت‌ موادغذايي‌ در كاهش‌ ميزان‌ مصرف‌ مواد شيميايي‌ مصنوعي‌ باعث‌ گرايش‌ به‌سمت‌ موادغذايي‌ و افزودني‌هاي‌ طبيعي‌ شده‌ است?. اسانس‌ها به‌ موازات‌ مزه‌دار كردن‌ فرآورده‌ها در نقش‌ يك‌ آنتي‌اكسيدان‌ عليه‌تركيبات‌ مضر فعاليت‌ مي‌كنند و نقش‌ مهمي‌ در سلامتي‌ افراد ايفا مي‌كنند.

ساختار صنعت‌ اسانس‌
سازمان‌هايي‌ كه‌ امروزه‌ در كشورهاي‌ توليدكننده‌ در زمينه‌ فعاليت‌هاي‌ اقتصادي‌ اسانس‌ها و فرآورده‌هاي‌ حاصل‌ از آنها تلاش‌مي‌نمايند از يك‌ ساختار كلي‌ و مدون‌ پيروي‌ مي‌كنند كه‌ صنعت‌ اسانس‌ را تشكيل‌ مي‌دهد و شامل‌ موارد زير است‌
1. در اولين‌ مرحله‌ بخش‌ كشاورزي‌ به‌ عنوان‌ تامين‌ كننده‌ مواد خام‌ گياهي‌ نقطه‌ شروع‌ اين‌ صنعت‌ را برعهده‌ دارد. اين‌ بخش‌ از نظرجغرافيايي‌ پراكندگي‌ وسيعي‌ دارد و كشورهاي‌ مختلف‌ با سرمايه‌گذاري‌ گسترده‌ در اين‌ زمينه‌ و تهيه‌ منابع‌ گياهي‌ سعي‌ نموده‌اند در اين‌بخش‌ تاثيرگذار باشند. حتي‌ بسياري‌ از كشورهاي‌ پيشرفته‌ تلاش‌ خود را معطوف‌ به‌ پرورش‌ گياهاني‌ نموده‌اند كه‌ در درجه‌ اهميت‌بيشتري‌ قرار داشته‌ و سود بالاتري‌ را در پي‌داشته‌ باشند. اما با وجود اين‌ تلاش‌ها هنوز براي‌ سودآوري‌ توليد اين‌ محصولات‌ تضميني‌وجود ندارند. تنوع‌ اقليمي‌ مراكز توليد موجب‌ بروز ناهمگوني‌ چشمگيري‌ در سيستم‌هاي‌ توليد و بهره‌وري‌ شده‌ است‌ كه‌ از مهمترين‌آنها مي‌توان‌ به‌ موارد زير اشاره‌ كرد:
ـ بهره‌برداري‌ از گياهان‌ خودرو و بومي‌ موجود
ـ سرمايه‌گذاري‌ كوچك‌ با استفاده‌ از نيروي‌ كار خانواده‌
ـ سرمايه‌گذاري‌ كلان‌ با تكيه‌ بر نيروي‌ كار ارزان‌
2. دومين‌ مرحله‌ مربوط به‌ استخراج‌ و فرآوري‌ اسانس‌ از گياهان‌ است?. اين‌ استخراج‌ بلافاصله‌ مي‌تواند پس‌ از برداشت‌ يا بعد از خشك‌كردن‌ گياه‌ صورت‌ گيرد. دستگاه‌هاي‌ استخراج‌ مي‌تواند تحت‌ كنترل‌ كشاورزان?، بازرگانان‌ يا بخشي‌ از يك‌ فرآيند صنعتي‌ باشد. در حالت‌اول‌ آماده‌سازي‌ برعهده‌ كشاورزان‌ خواهد بود و چنين‌ ترتيبي‌ در كشورهاي‌ پيشرفته‌ امري‌ عادي‌ به‌ شمار مي‌آيد. چرا كه‌ تهيه‌ وسايل‌مورد نياز تقطير و فرآوري‌ بر عهده‌ شخص‌ سرمايه‌گذار است?. البته‌ دستگاه‌هاي‌ عصاره‌گيري‌ مي‌تواند تحت‌ كنترل‌ شركت‌هاي‌ خريدارمواد گياهي‌ باشد و اين‌ حالت‌ بيشتر در كشورهاي‌ جهان‌ سوم‌ كه‌ كشاورزان‌ قدرت‌ سرمايه‌گذاري‌ ندارند، قابل‌ مشاهده‌ است?.كارخانه‌هاي‌ عطر و چاشني‌سازي‌ در اين‌ مرحله‌ از تغيير و تبديل‌ مواد خام‌ گياهي‌ نقش‌ اساسي‌ ايفا مي‌كنند و با توافق‌ كشاورزان‌ توليدكننده?، مراكز خود را نزديك‌ مزرعه‌ متمركز مي‌كنند.
3. در اين‌ مرحله‌ تاجريني‌ فعاليت‌ مي‌كنند كه‌ در زمينه‌ توليد مواد معطر مصنوعي‌ نيز مهارت‌ دارند. وظايف‌ اين‌ گروه‌ شامل‌ خريداري‌اسانس‌ از تمام‌ نقاط جهان‌ يا فقط از يك‌ منطقه‌ جغرافيايي?، تعيين‌ كيفيت‌ اسانس?، فرآوري‌ ماده‌ خام‌ در جهت‌ نياز بازار و در نهايت‌فروش‌ اين‌ فرآورده‌ به‌ مصرف‌ كننده‌ است?. در بخش‌ تجارت?، شركت‌هايي‌ وجود دارند كه‌ تعدادي‌ در كشور توليدكننده‌ حضور داشته‌ ووظايف‌ آنها فروش‌ و صادرات‌ محصولات‌ همان‌ منطقه‌ بر پايه‌ توجه‌ به‌ نياز خريداران‌ و قدرت‌ كشاورزان‌ استوار است?. شركت‌هايي‌ نيز دركشورهاي‌ واردكننده‌ فعاليت‌ دارند و برخي‌ از آنها روي‌ صادرات‌ مجدد محصولات‌ تبحر دارند.
4. جابه‌جايي‌ و توزيع‌ فرآورده‌هاي‌ حاصل‌ از اسانس‌ها مشابه‌ ساير محصولات‌ است‌
5. در آخرين‌ مرحله‌ از يك‌ چارچوب‌ كلي‌ صنعت‌ اسانس?، مصرف‌كننده‌ قرار دارد و محصولات‌ توليد شده‌ را در دو حالت‌ مصرف‌ مي‌كند.يك‌ نوع‌ محصولاتي‌ كه‌ وجود اسانس‌ درون‌ آنها چندان‌ محسوس‌ و مشخص‌ نمي‌باشد و در انتخاب‌ محصول‌ آنچنان‌ كششي‌ ايجادنمي‌كند، نظير آنچه‌ كه‌ در مورد پودرهاي‌ شوينده‌ وجود دارد. نوع‌ دوم‌ محصولاتي‌ هستند كه‌ وجود اسانس‌ در آنها شناخته‌ شده‌تر بوده‌و در انتخاب‌ محصول‌ تاثيرگذار است?. در اين‌ مورد مي‌توان‌ به‌ فرآورده‌هاي‌ آرايشي‌ افزودني‌هاي‌ غذايي‌ اشاره‌ كرد.

توليد جهاني‌ اسانس‌
امروزه‌ توليد جهاني‌ اسانس‌ بالغ‌ بر 50 هزار تن‌ در سال‌ است‌ كه‌ از مجموعه‌ گياهان‌ اسانس‌دار به‌ دست‌ مي‌آيد. اين‌ مجموعه‌ گياهان‌شامل‌ انواع‌ درختان‌ و درختچه‌ها و ساير گونه‌هاي‌ علفي‌ است?. از كل‌ توليد جهاني‌ اسانس‌ در حدود 65 درصد آن‌ از گونه‌هاي‌ درختي‌نظير برخي‌ سوزني‌برگان?، مركبات?، رزها، اكاليپتوس‌ و غيره‌ بدست‌ مي‌آيد و 35 درصد باقيمانده‌ از گياهان‌ علفي‌ توليد مي‌شود كه‌بسياري‌ از آنها امروزه‌ به‌ صورت‌ اهلي‌ شده‌ كشت‌ مي‌شوند. در اين‌ ميان‌ حدود 1000 تن‌ از توليد نيز متعلق‌ به‌ گياهان‌ خودرو جمع‌آوري‌شده‌ از مناطق‌ طبيعي‌ است?.
گياهان‌ حاوي‌ اسانس‌ از نظر جغرافيايي‌ سطح‌ بسيار وسيعي‌ را تشكيل‌ مي‌دهند. مسلم‌ است‌ كه‌ توليد در مناطقي‌ كه‌ گونه‌ها داراي‌سازگاري‌ بيشتري‌ شده‌اند، توسعه‌ يافته‌ و اين‌ پراكنش‌ بتدريج‌ تحت‌ تاثير صنايع‌ مصرف‌ كننده‌ گسترش‌ مي‌يابد. در بين‌ گونه‌هاي‌اسانس‌دار، گياهان‌ متعلق‌ به‌ سه‌ خانواده‌ گياهي‌ نعناعيان‌ (نعناع?، بادرنجبويه?، زوفا، اسطو خودوس?، آويشن‌ و...)، كاسني‌ (بابونه?،بومادران?، ترخون?، آرتميزيا و...) و چتريان‌ (گشنيز، باديان‌ رومي?، شويد، زيره‌ و...) از اهميت‌ بيشتري‌ برخوردارند. نام‌ گروهي‌ از گياهان‌اسانس‌دار و كشور توليد كننده‌ به‌ همراه‌ قيمت‌ هر ليتر از اسانس‌ آنها در جدول‌ شماره‌ يك‌ ذكر شده‌ است?.

جدول‌ شماره‌ 1. مهمترين‌ گياهان‌ اسانس‌دار و ارزش‌ آن‌ در كشورهاي‌ توليد كننده‌
نام‌ گياه‌ اسانس‌داركشور توليد كننده‌قيمت‌ هر ليتر$
سنبل‌ ختايي?(
Angelica archangelica)فرانسه?1375/89
انيسون‌ (
Pimpinella anisum)مصر38/51
ريحان‌ (
Ocimum basilicum)آمريكا97/60
برگ‌ بو (
Laurus nobilis)فرانسه?149/50
بادرنجبويه‌ (
Melissa officinalis)آلمان?3898/0
برگاموت‌ (
Citrus bergamia)ايتاليا79/97
دارچين‌ (
Cinnamomum zeylanicum)ماداگاسكار و اندونزي?351/23
سدر اطلسي?(
Cedrus atlantica)مراكش‌ 52/98
سرو خزنده?(
Juniperus virginiana)آمريكا53/02
آويشن‌ (
Thymus vulgaris)اسپانيا154/46
زوفا (
Hyssopus officinalis)فرانسه‌ و بلغارستان?186/54
اكاليپتوس‌ (
Eucaliptus globoulus)چين‌ و استراليا23/94
بابونه‌ (
Matricaria chamomilla)انگلستان?810/0
گل‌ محمدي‌ (
Rosa damescena)بلغارستان?5043/78
اسطو خودوس‌ (
Lavandula angustifolia)فرانسه?98/69
علف‌ ليمو (
Cymbopogon Citrates)هند و سريلانكا36/96
ليمو ترش‌ (
Citrus aurantifolia)برزيل‌ و پرو63/98
مورد (
Myrtus commonis)اسپانيا77/05
نعناع‌ فلفلي‌ (
Menthapiperita)آمريكا و هند54/21
باريحه‌ (
Ferula galbaniflua)ايران?203/64
راهكارهاي‌ لازم‌ براي‌ ورود به‌ بازارهاي‌ جهاني‌ اسانس‌
امروزه‌ كمتر كشوري‌ وجود دارد كه‌ در زمينه‌ توليد اسانس‌ در جهان‌ فعال‌ نباشد و سهم‌ توليد برخي‌ از كشورهاي‌ توليدكننده‌ در نمودارشماره‌ سه‌ نشان‌ داده‌ شده‌ است?. با اين‌ حال‌ براي‌ كشورهايي‌ كه‌ تصميم‌ دارند به‌ رقابت‌ با توليدكنندگان‌ قدرتمند در اين‌ زمينه‌ بپردازند.اتخاذ راهكارهاي‌ مناسبي‌ از جمله‌ موارد زير لازم‌ است?:
1. تعريف‌ سياست‌ها و برنامه‌ريزي‌ جهت‌ تعيين‌ جايگاه‌ كشور در توليد جهاني?، كه‌ مي‌تواند شامل‌ ميزان‌ توليد، رعايت‌ استانداردهاي‌بين‌المللي?، ارائه‌ قيمت‌هاي‌ مناسب‌ و بهره‌گيري‌ از دانش‌ و تخصص‌ روز باشد.
2. پشتيباني‌ توليد توسط برنامه‌هاي‌ تحقيقاتي‌ با كمك‌ صنايع‌ مصرف‌كننده‌ و با استقرار كارخانه‌هاي‌ عصاره‌گيري‌ و كنترل‌ كيفيت?، براي‌عرضه‌ محصولات‌ جديد
3. انطباق‌ بخش‌ كشاورزي‌ با صنايع‌ مصرف‌ كننده‌ در ارتباط با گسترش‌ فرآورده‌هاي‌ طبيعي‌ گونه‌هاي‌ زراعي‌ جديد، انتخاب‌ ارقامي‌ كه‌عملكرد توليد اسانس‌ آنها زياد باشد و بهبود وضعيت‌ شركت‌هاي‌ توليدكننده‌ در زمينه‌ نوآوري‌ جهت‌ سلايق‌ متفاوتنویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6555 | onetwothreefourfive

همه چیز در مورد ارقام نارنگی

در سال 1837 بلانکو کلیه ی مرکباتی که دارای مشخصه هایی چون داشتن میوه ی کوچکتر از پرتقال ، پوست دهی آسان و وجود لپه های سبز رنگ در بذر بودند را Citrus reticulate Blanco نامید . ارقام این گونه عمدتاً دارای درختانی با جثه کوچک همراه با شاخه های باریک ، برگ های پهن یا باریک نیزه ای و گل های منفرد یا خوشه ای هستند .
 

 

نارنگی ها از بیشترین میزان غیر یکنواختی فنوتیپیکی در میان گونه های مربوط به جنس سیتروس برخوردارند . در این گروه هم حالت تک جنینی و هم کلون های چند جنینی وجود داشته که به صورت خود بارور و خودناسازگار مشاهده می شوند . در سال های دور ، انواع نارنگی با طعم شیرین به عنوان دسر غذایی مصرف داشته در حالیکه از انواع ترش جهت پایه ، طعم دهنده غذا و دارو استفاده شده است .

در ادامه ارقام و گونه های نارنگی معرفی شده است

نارنگی ها بر اساس خصوصیات پوست ، کیفیت گوشت و آب میوه ، رشد عمومی درخت به دو گروه اصلی ماندرین و تانجرین تقسیم می شوند .

گروه ماندرین به نارنگی های متداول در ژاپن ، چین ، اسپانیا ، ایتالیا و آفریقای جنوبی و آن دسته از دورگه هایی که بین گونه ای یا بین جنسی که نارنگی یکی از والدین آن ها است و برخی مشخصات نارنگی در آن ها قابل مشاهده است به کار می رود .

گروه تانجرین به نارنگی های آمریکا ، استرالیا و چین که دارای مواد رنگی بالایی می باشند گفته می شود .

میوه ارقام نارنگی با توجه به شرایط محیطی از اواخر پاییز تا اوایل بهار می رسد . درختان ، مقاوم به سرما بوده اما میوه به دلیل کوچکی و نازکی پوست به سرعت از سرما آسیب می بیند . درختانی که در مناطق با گرمای کافی و رطوبت مناسب رشد کرده اند تولید معطرترین میوه در زمان رسیدن میوه می نمایند . به همین دلیل کشت نارنگی ها در مناطق سردتر کمتر توصیه می شود .

و اما ارقام مختلف نارنگی

گروه ماندرین

1- نارنگی ساتسوما ( Satsuma )

2- نارنگی کلمانتین ( Clementin )

دو رگ های تانجلو ( Tangelo )

3- نارنگی های تانجلو (  Tangelo)

4 - نارنگی های تانگور ( Tangor )

الف : تمپل ( Temple  )

ب : مورکات ( Murcat )

پ : کینگ ( King )

5- نارنگی های کمپلکس

الف : لی ( Lee )

ب : اوسئولا ( Osceola )

پ : روبینسون ( Robinson )

ت : نوا ( Nova )

ث : پیج ( Page )

سایر دورگ های نارنگی

6- نارنگی ویلینگ ( Wilking )

7- نارنگی فیرچاید ( Fairchid )

8- نارنگی کینو ( Kinnow )

9- نارنگی کارا ( Kara )

10- نارنگی فرمنت ( Ferement )

11- نارنگی بکرایی ( Bakraei )

گروه تانجرین

1- نارنگی پونکن ( Puncan )

2- نارنگی دنسی ( Dancy )

3- نارنگی کلئوپاترا ( Cleopatra )

علاوه بر ارقام بالا نارنگی اتابکی و محلی ایران هم موجود است ولی به دلیل وسعت کم این ارقام ، زیاد مورد توجه قرار نگرفته است .

در ادامه به معرفی یکی از ارقام فوق پرداخته می شود و در پست های آینده تمامی ارقام ذکر شده معرفی می شوند .

نارنگی ساتسوما ( Satsuma )

نارنگی ساتسوما به پیشنهاد مارکوویچ ، Citrus unshiu Marc نامگذاری شد . اما سوینگل ( یکی از طبقه بندان مرکبات که درباره طبقه بندی مرکبات مطلب مفصلی قرار خواهد گرفت ) آن را جزو رقم Citrus reticulate ذکر نموده است .

با این که رقم ساتسوما از بذر های کشت شده در جزیره ی تاگاشیمای ژاپن بدست آمده و امروزه به عنوان مهمترین میوه مرکبات ژاپن محسوب می شود ولی منشا این رقم کشور چین است و قرن ها قبل به ژاپن انتقال یافته است . نزدیک به 100 رقم نارنگی ساتسوما وجود دارد که از نظر زمان رسیدن ، شکل میوه و کیفیت داخلی میوه با یکدیگر تفاوت دارند . این گونه نارنگی با آب و هوای نیمه گرمسیری سرد مطابقت یافته است و نیاز به گرمای کمی جهت رسیدن میوه دارد . ( که در ایران به خصوص شمال به نارنگی ژاپنی معروف است )

در سال 1309 تا 1313 بذر نارنگی ساتسوما به ایران وارد شد و در کاخ دربار پهلوی در شمال ایران کشت شد و سپس به ایستگاه وزارت فلاحت سابق راه یافت . در ایران رقم انشو تا سال 1342 ناشناخته بود ولی با نشان دادن مقاومت به سرما تا 13 درجه زیر صفر از سال 1347 به عنوان اولین نارنگی برای کشت در شمال انتخاب شد .

بهترین مکان برای کاشت آن در ایران شرق مازندران و شهر ساری یکی از بهترین مکان ها برای کاشت آن می باشد . درختان این گونه از عرض رشد کرده و شکل چتری پیدا می کنند . درختان پر محصول و بی تیغ بوده و میوه دارای پوست صاف و نازک ، پرآب ، نسبتا درشت و پخ با دم کشیده است .

گروه نارنگی ساتسوما به دو گروه اصلی وازه ( Wase ) و اواری ( Owari ) تقسیم می شوند .

در گروه اوازه ارقام مهمی چون مثل ایشی کاوا ، هایاشی و میاگاوا قرار می گیرد . زمان رسیدن میوه در این دسته در اواسط یا اواخر مهر ماه است و نسبت به گروه اواری خیلی زودرس تر ، کم رشد تر و پا کوتاه تر هستند .

گروه اواری دارای میوه هایی با اندازه متوسط ، پوست نسبتا صاف با اتصال کم به گوشت ، دارای غدد برجسته و بی بذر است . میوه این گروه کیفیت نسبتا کمتری به گروه اوازه دارند . از ارقام معروف گروه اواری می توان به سوجی یاما ، سیلور هیل و ناگاشی اشاره کرد .

در سال 1348 ارقام ایشی کاوا ، سوجی یاما و میاگاوا وارد شمال ایران شد . بعد از پیوند این ارقام روی پایه ی پونسیروس ، در باغ بزرگ مهدشت واقع در ساری کشت شد . با بررسی کیفیت میوه نارنگی انشو کشت شده در شمال کشور روشن شد که در غرب مازندران به لحاظ کمی نور و حرارت ، پوست پره ها چرمی و زیر دندان احساس می شود . میزان عملکرد درخت انشو هشت ساله در شرق مازندران حدود 15 تن در هکتار است . کلفتی پوست میوه مربوط به سنگینی خاک ، استفاده از پایه نارنج ، مصرف ازت زیاد و کمبود فسفر است . میوه آن ها بعضا دارای 1-2 بذر بوده و درصد چند جنینی آن بالاست .

به دلیل رعایت نکردن قوانین قرنطینه ای وقت ، آلودگی ناشی ازبیماری تریستزای درختان اولیه هنوز در ایران باقی مانده است . برداشت محصول مرغوب با میزان قابل قبول از باغ مورد اشاره به دلیل مقاوم بودن پایه و پیوندک به بیماری تریستزا بوده است . تلاش جهت تهیه ی ارقام تجاری عاری از ویروس با استفاده از روش های رایج موفقیت آمیز نبوده است .

به لحاظ اهمیت دستیابی به ارقام سالم از سال 1376 در دانشکده علوم کشاورزی گیلان با کشت تخمک های تلقیح نشده این ارقام و جنین زایی از بافت نوسلوس ، اقدام به تولید گیاهچه های عاری از ویروس در سال 1377 گردید و این ارقام در اختیار موسسه تحقیقات مرکبات قرار داده شد .

منبع :

1) ابراهیمی یونس. 1383.درسنامه ی مرکبات. دانشگاه تربیت مدرس

2) فتوحی قزوینی.رضا و حمید اوغلی.یوسف.1377.کشت تعلیقی سلولی، جداسازی و امتزاج پروتوپلاست دو گونه بی بذر پرتقال واشنگتن ناول و نارنگی انشو. مجله علوم کشاورزی ایران . دانشگاه تهران.شماره 29

3) Moore, G.A. 2001. Oranges and lemons: Clues to the taxonomy of citrus from molecular markers. Trends in genetics. 17: 9.536-540

4) Davies, F.S.and L.G.Alberigo.1994.citrus.CAB International

5) Jackson, L.K.,1991. Citrus growing in florida. University of florida press , Florida

6) Godden, G.,1990.Growing citrus trees. Lothian Publishing company Pty Ltd

 

 

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 13773 | onetwothreefourfive

نام فارسی : سنبل ختایی , حشیشه الملائک

نام علمی : Angelica archangelica     

نام انگلیسی : Angelica

مترادف این گیاه Archangelica officinalis Hoffm

(خانواده :Apiaceae) ، 

اندام مورد استفاده : ریشه , برگ , دانه ها

خواص درمانی : مقوی معده , سرفه , روماتیسم , محرک و نرم کننده سینه , ضد تشنج , خلط آور , باد شکن
مواد موثره : این گیاه سرشار از فورانوکومارین مانند گزانتوکسین , ایمپراتورین , آنجلیس و در ریشه این گیاه آلفا-فلاندرن , آلفا-پینن , هایدروکسی و وجود دارد.


 مبداٌ

 اروپا تا آسیای مرکزی , مناطق شمالی اروپا , شبه جزیره اسکاندیناوی وکوهستانهای مرکزی اروپا تا روسیه میانه انتشار دارد.

* در مناطق مرطوب شمال و مرکز اروپا و در مناطق مرتفع به صورت خودرو می روید.

مناطق کشت : در بعضی کشورهای اروپایی مانند آلمان , بلژیک , هلند , فرانسه , چک , اسلواک ,مجارستان و سوئیس کشت می شود.

گیاهشناسی : علفي ، دو ساله بلند

ارتفاع : متجاوز ازیك متر

ريشه : داراي ريشه اي مخروطي شكل و رنگ آن زرد روشن است

ساقه : ساقه شيار دار توخالي استوانه اي به رنگ سبز مايل به قرمز

برگ ها : نسبتاً درشت و داراي بريدگي ، هر برگ داراي دو بريدگي ، ناحيه اتصال دمبرگ به ساقه برجسته است

گل ها : گل آذين چتر ، گلها داراي گلبرگ هاي سبز روشن مايل به زرد

ميوه : فندوقه ، دو قسمتي (شيزوكارپ)، به طول 7-6 ميلي متر به رنگ قهوه اي روشن

وزن هزار دانه : 2/5تا 3/5 گرم است.

فنولوژی

صفر فيزيولوژيك :

 درجه حرارت مطلوب جوانه زنی : 20

طول دوره گلدهي :اولين گلها اواخر خرداد تا اوايل تير و گاهي تا مرداد ظاهر مي شوند.

بررسی فنولوژی گیاه دارویی سنبل ختایی در منطقه زربند تهران

جوانه زنی اواخر اسفند

چهار برگی اوایل فروردین

ساقه دهی اواخر فروردین

ظهور ساقه گل دهنده اوایل اردیبهشت

 گلدهی اواسط اردیبهشت

رسیدن بذر اواخر خرداد

جمع آوری بذر اواخر خرداد

 (ابوالفضل علی رضا لو نجمه هادی رضا امید بیگی)

نياز هاي اكولوژيكي

* روز بلند (LDP)

نياز آبي : اگر بارندگي كافي نباشد گياهان بايد تحت آبياري منظم و به موقع قرار گيرند. كم آبي گياهان را ضعيف مي كند. (حساس به غرقابي شدن)

حرارت : به سرما حساس نيست و آن را در مناطق سرد و مرطوب مي توان كشت نمود

(حساس به خشكي)

خاك : رشد و توسعه ريشه در خاك هاي مرطوب و نرم كه حاوي مقدار فراواني تركيبات هوموسي باشد بخوبي انجام مي گيرد.خاك هاي لومي و يا خاك هايي با بافت متوسط را مي پسندد.

 PH=7/3-4/5 (حساس به شوري)

عملیات زراعی

آماده سازي خاك : در فصل پاييز پس از افزودن كود حيواني يا شيميايي مورد نيازشخم مناسبي به عمق 30 تا 35 سانتي متر زده مي شود. هنگام كاشت زمين بايد كاملا صاف و فاقد پستي و بلندي و نرم  باشد تا سبب آب ايستابي نشود.

عمليات كاشت

روش كاشت

*مستقيم : به صورت ردیفی در زمین اصلی

تیمار چینه سرمایی سبب افزایش توده رویشی بذر می شود. لذا بذرهای کشت شده در اواخر پائیز ، پس از طی سرمای زمستان ، اوایل بهار سال بعد سبز می شوند

تاريخ كاشت : اوايل پائيز (آذر)

فاصله بين رديف : 50 تا 60 سانتي متر

روي رديف :40 سانتي متر                         

عمق كاشت :1 تا 1.5 سانتي متر

ميزان بذر:10 كيلو گرم در هكتار

*غير مستقيم : بذرهای تیمار شده با چینه سرمایی را در خزانه هوای آزاد کشت می کنند نشاء ها اواسط پائیز یا بهار سال بعد به زمین اصلی منتقل می شوند

(برای هر هکتار زمین به 42 هزار نشاء نیاز است)

تاريخ كاشت : كشت در خزانه هواي آزاد  فصل تابستان( اوايل تير يا اواسط مرداد)

 فاصله بين رديف :24سانتي متر

ميزان بذر:8 كيلو گرم در هكتار

زمان مناسب انتقال نشاء : اوايل پائيز يا بهار سال بعد در ردیفهایی به فاصله 60 سانتی متر و فاصله دو بوته40 سانتی متر

عمليات داشت

كود پاشي 60 تا 70 كيلو گرم در هكتار ازت

100 تا 120 كيلو گرم در هكتار P2O5

150 تا 180 كيلو گرم در هكتار K2O  در فصل پائيز ضروري است

آبياري : چنانچه آب كافي در اختيار قرار گيرد ، اين گياه را در مناطق گرم نيز مي توان كشت نمود.

تناوب کاشت : پس از برداشت سنبل ختایی زمین از کیفیت مطلوبی برخوردار است بنابراین میتوان  گیاهانی را که در طول رویش به مقادیر زیادی مواد و عناصر غذایی نیازمندند کشت کرد. استفاده از گیاهانی که از دوره رویشی کوتاهی برخوردارند تا پس از برداشت فرصت کافی برای آماده سازی خاک وجود داشته باشد و همچنین باید به علف کش بوونیول نیز مقاوم باشند.

* از آنجا که آفات و امراض این گیاه با اکثر گیاهان خانواده چتریان مشابه است لذا تناوب کشت با گیاهان این خانواده توصیه نمی شود.

آفات و بیماری ها : قارچ پاسالورا دپرسا در مرحله ساقه دهی و رسیدن بذر ها صدمه می زنند.

برای مبارزه با این بیماری می توان از قارچ کش افوزین یا سایر قارچ کش ها مانند محلول یک درصد فوندازول به مقدار 1.5 در هکتار استفاده کرد                              

 مراقبت و نگهداری

از مناسبترین علف کش : بونیول و مالوران ، قبل از کاشت بذرها در زمین اصلی (کشت مستقیم) از علف کش مرکازین به مقدار 4 تا 5 کیلو گرم در هکتار نیز می توان استفاده کرد.

عملیات برداشت : برداشت ریشه گیاهانی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تکثیرشده اند در پائیز انجام میگیرد.

* آزمایشات انجام شده براساس وزن هزار دانه نشان داد که با افزایش وزن هزار دانه ، درصد جوانه زنی افزایش می یابد.

قطر ریشه و ارزش کل وزن خشک در دانه های سنگین تر بالاتر از دانه های سبک تر بدست آمد.

(مجله  Nettai noggo ژاپن جلد  50 ، شماره  3(2006) ، دانشگاه چیپا)

نویسنده :  Toru tashiro , Nojima hiroshi , PHIP Ninhthi (دانشگاه چیپا)

* بررسی تراکم کاشت و تعیین عملکرد  Anglica نشان داد که که در کاشت با تراکم بالا در پائیز ، ماده خشک 12 درصد بیشتر از کاشت در بهار بوده (در برداشت در پائیز تولید متوسط 3 تن در هکتار ماده خشک در حالیکه در برداشت بهار تولید 2.6 تن در هکتار بوده است.) و با افزایش تراکم کاشت عملکرد ماده خشک نیز بیشتر بوده است(سایت ISHS)

نتایج حاصل از آزمایش نشان داد که عصاره آبی سنبل ختایی قابلیت کنترل برخی علف های هرز را خواهد داشت و می تواند نتایج امیدوار کننده ای را در راستای کشاورزی ارگانیک بدنبال داشته باشد. همچنین این گیاه بر روی جوانه زنی بذرهای شاهی و تربچه اثر آللوپاتی دارد.

با افزایش غلظت عصاره ، به طور معنی داری درصد جوانه زنی بذرهای تربچه و شاهی کاهش و درصد ممانعت از جوانه زنی افزایش یافت. 

(فاطمه رئوف فرد-رضا امید بیگی-سودابه مفاخری)   (ششمین کنگره علوم بتغبانی ایران تیر 1388-گیلان)

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 7046 | onetwothreefourfive

بیوتکنولوژی گیاهان دارویی

استفاده از ترکیبات دارویی مشتق از گیاهان، نه تنها قدمت زیادی دارد، بلکه به دلیل عوارض جانبی بی شمار داروهای شیمیایی از یک سو و نارسایی های متعدد طب نوین در درمان برخی از بیماری ها با گذشت زمان، بار دیگر پرورش و تولید گیاهان دارویی با رشد قابل توجهی روبرو شده است.

استفاده از ترکیبات دارویی مشتق از گیاهان، نه تنها قدمت زیادی دارد، بلکه به دلیل عوارض جانبی بی شمار داروهای شیمیایی از یک سو و نارسایی های متعدد طب نوین در درمان برخی از بیماری ها با گذشت زمان، بار دیگر پرورش و تولید گیاهان دارویی با رشد قابل توجهی روبرو شده است. در مقالة حاضر سعی شده است تا ضمن معرفی برخی از روش های بیوتکنولوژیک مورد استفاده در شناسایی و تولید گیاهان دارویی، اهمیت اقتصادی متابولیت های دارویی مشتق از این گیاهان و ارزش بالای آنها برای کشورهایی همچون ایران که دارای تنوع بالایی از گیاهان دارویی هستند مشخص شود


 

مقدمه

سابقه استفاده از گیاهان دارویی به زمان های بسیار دور برمی گردد؛ به طوری که حتی در کتب قدیمی مانند انجیل و کتاب مقدس باستانی هند (ودا(. استفاده از برخی گیاهان در درمان بیماری ها توصیه شده است. اما قدمت استفاده از گیاهان دارویی، به معنی روند رو به کاهش آن در دنیای مدرن امروزی نیست. امروزه در جوامع صنعتی و در بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال توسعه، استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی برای حفظ سلامتی، به دلیل افزایش اعتماد مردم به استفاده از این گیاهان، بسیار چشمگیر است.

طبق برآوردی که توسط سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) صورت گرفته است، بیش از ۸۰ درصد مردم جهان (نزدیک به ۵ میلیارد نفر) ، برای درمان بیماری ها هنوز از داروهای گیاهی استفاده می کنند. تقریباً یک چهارم داروهای تهیه شدة دنیا دارای منشأ گیاهی هستند که یا مستقیماً از گیاهان عصاره گیری شده اند و یا بر اساس ترکیب گیاهی، مدوله و سنتز شده اند. کار بر روی طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی، در سراسر جهان و به خصوص هند، ژاپن، پاکستان، سریلانکا و تایلند در دست انجام می باشد. در اروپا و در کشورهایی از قبیل آلبانی، بلغارستان، کرواسی، فرانسه، آلمان، مجارستان، هلند، اسپانیا و انگلستان و همچنین ترکیه، حدود ۱۵۰۰ گونه از گیاهان دارویی و معطر مورد استفاده قرار گرفته و در حدود ۱۴۰۰ محصول گیاهی در اروپا و ایالات متحده تولید می شود. در حدود ۲۵ درصد از داروهای تجویزشده در ایالات متحده، حاوی حداقل یک ترکیب فعال گیاهی هستند. در چین، فروش داروهای سنتی در طول ۵ سال اخیر دو برابر شده است. در هند نیز صادرات گیاهان دارویی نسبت به سال های قبل سه برابر شده است. تعداد زیادی از فرآورده های دارویی مشهور از گیاهان بدست می آیند. مثلاٌ، معمول ترین مسکن، یعنی (آسپرین) از گونه های Salix )بید) و Spiraea به دست می آید. همچنین داروهای ضد سرطانی چون Paclitaxel و Vinblastine فقط از منابع گیاهی حاصل می شوند.

بنابراین استفاده از روش های بیوتکنولوژیک به منظور تکثیر و افزایش توان ژنتیکی گیاهان دارویی و همچنین شناسایی سریع تر و دقیق تر ژنوتیپ هایی که فرآوردة بیشتری تولید می کنند، می تواند بسیار مفید و از لحاظ تجاری سودآور باشد. در مطلب حاضر، روش های مختلف بیوتکنولوژیک که می توانند در زمینة افزایش بهره وری گیاهان دارویی به کار روند معرفی خواهند شد.

کاربردهای " کشت بافت " در زمینة گیاهان دارویی

یکی از بخش های مهم بیوتکنولوژی "کشت بافت" است که کاربردهای مختلف آن در زمینة گیاهان دارویی، از جنبه های مختلفی قابل بررسی است:

۱) باززایی در شرایط آزمایشگاهی ( In Vitro Regeneration ):

تکثیر گیاهان در شرایط آزمایشگاهی، روشی بسیار مفید جهت تولید داروهای گیاهی باکیفیت است. روش های مختلفی برای تکثیر در آزمایشگاه وجود دارد که از جملة آنها، ریزازدیادی است. ریزازدیادی فواید زیادی نسبت به روش های سنتی تکثیر دارد. با ریزازدیادی می توان نرخ تکثیر را بالا برد و مواد گیاهی عاری از پاتوژن تولید کرد. گزارش های زیادی در ارتباط با بکارگیری تکنیک " کشت بافت " جهت تکثیر گیاهان دارویی وجود دارد. با این روش برای ایجاد کلون های گیاهی از تیرة لاله در مدت ۱۲۰ روز بیش از ۴۰۰ گیاه کوچک همگن و یک شکل گرفته شد که ۹۰ درصد آنها به رشد معمولی خود ادامه دادند. برای اصلاح گل انگشتانه، از نظر صفات ساختاری، مقدار بیوماس، میزان مواد مؤثره و غیره با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد ولی با تکثیر رویشی این گیاه از راه کشت بافت و سلول، می توان بر آن مشکلات غلبه نمود. چنان که مؤسسة گیاهان دارویی بوداکالاز در مجارستان از راه کشت بافت و سلول گل انگشتانه موسوم به آکسفورد، توانست پایه هایی کاملاٌ همگن و یک شکل از گیاه مذکور به دست آورد. از جملة گیاهان دیگر می توان موارد زیر را نام برد:

ـ Catharanthus roseus

ـ Cinchona ledgeriana

ـ Digitalis spp

ـ Rehmannia glutinosa

ـ Rauvolfia serpentina

ـ Isoplexis canariensis

۲) باززایی از طریق جنین زایی سوماتیک )غیرجنسی):

تولید و توسعة مؤثر جنین های سوماتیک، پیش نیازی برای تولید گیاهان در سطح تجاری است. جنین زایی سوماتیک فرآیندی است که طی آن گروهی از سلول ها یا بافت های سوماتیک، جنین های سوماتیک تشکیل می دهند. این جنین ها شبیه جنین های زیگوتی (جنین های حاصل از لقاح جنسی) هستند و در محیط کشت مناسب می توانند به نهال تبدیل شوند. باززایی گیاهان با استفاده از جنین زایی سوماتیک از یک سلول، در بسیاری از گونه های گیاهان دارویی به اثبات رسیده است. بنابراین در این حالت با توجه به پتانسیل متفاوت سلول های مختلف در تولید یک ترکیب دارویی، می توان گیاهانی با ویژگی برتر نسبت به گیاه اولیه تولید نمود. ازجمله گیاهان دارویی که توانسته اند از آنها جنین سوماتیک به دست آورند، می توان موارد زیر را بیان نمود:

ـ Podophyllum hexandrum

ـ Bunium persicum

ـ Acacia catechu

ـ Aesculus hippocastanum and Psoralea corylifolia

۳) حفاظت گونه های گیاهان دارویی از طریق نگهداری در سرما:

با تکیه بر کشت بافت و سلول می توان برای نگهداری کالتیوارهای مورد نظر در بانک ژن یا برای نگهداری طولانی مدت اندام های تکثیر گیاه در محیط نیتروژن مایع، اقدام نمود. نگهداری در سرما، یک تکنیک مفید جهت حفاظت از کشت های سلولی در شرایط آزمایشگاهی است. در این روش با استفاده از نیتروژن مایع (۱۹۶ درجه سانتی گراد) فرآیند تقسیم سلولی و سایر فرآیندهای متابولیکی و بیوشیمیایی متوقف شده و در نتیجه می توان بافت یا سلول گیاهی را مدت زمان بیشتری نگهداری و حفظ نمود. با توجه به اینکه می توان از کشت های نگهداری شده در سرما، گیاه کامل باززایی کرد، لذا این تکنیک می تواند روشی مفید جهت حفاظت از گیاهان دارویی در معرض انقراض باشد. مثلاً بر اساس گزارشات منتشر شده، روش نگهداری در سرما، روشی مؤثر جهت نگهداری کشت های سلولی گیاهان دارویی تولیدکنندة آلکالوئید همچون Rauvollfia serpentine , D. lanalta , A. belladonna , Hyoscyamus spp . است. این تکنیک، می تواند جهت نگهداری طیفی از بافت های گیاهی چون مریستم ها، بساک و دانة گرده، جنین، کالوس و پروتوپلاست به کار رود. تنها محدودیت این روش، مشکل دسترسی به نیتروژن مایع است.

۴) تولید متابولیت های ثانویه از گیاهان دارویی:

از لحاظ تاریخی، اگرچه تکنیک " کشت بافت " برای اولین بار، در سال های ۱۹۴۰ ۱۹۳۹ در مورد گیاهان به کار گرفته شد، ولی در سال ۱۹۵۶ بود که یک شرکت دارویی در کشور آمریکا ( Pfizer Inc ) اولین پتنت را در مورد تولید متابولیت ها با استفاده از کشت توده ای سلول ها منتشر کرد. کول و استابو (۱۹۶۷) و هبل و همکاران (۱۹۶۸) توانستند مقادیر بیشتری از ترکیبات ویسناجین ( Visnagin ) و دیوسجنین ( Diosgenin ) را با استفاده از کشت بافت نسبت به حالت طبیعی (استخراج از گیاه کامل) به دست آورند. گیاهان، منبع بسیاری از مواد شیمیایی هستند که به عنوان ترکیب دارویی مصرف می شوند. فرآورده های حاصل از متابولیسم ثانویه گیاهی ( Secondary Metabolite ) جزو گرانبهاترین ترکیب شیمیایی گیاهی ( Phytochemical ) هستند. با استفاد از کشت بافت می توان متابولیت های ثانویه را در شرایط آزمایشگاهی تولید نمود. لازم به ذکر است که متابولیت های ثانویه، دسته ای از مواد شامل اسیدهای پیچیده، لاکتون ها، فلاونوئیدها و آنتوسیانین ها هستند که به صورت عصاره یا پودرهای گیاهی در درمان بسیاری از بیماری های شایع به کار برده می شوند.

راهکارهای افزایش متابولیت های ثانویه گیاهی از طریق کشت بافت

ـ استفاده از محرک های ( Elicitors ) زنده و غیر زنده ای که می توانند مسیرهای متابولیکی سنتز متابولیت های ثانویه را تحت تأثیر قرار داده و میزان تولید آنها را افزایش دهند. لازم به ذکر است که این محرک ها در شرایط طبیعی نیز بر گیاه تأثیر گذاشته و باعث تولید یک متابولیت خاص می شوند.

ـ افزودن ترکیب اولیة ( Precursor ) مناسب به محیط کشت، با این دیدگاه که تولید محصول نهایی در نتیجه وجود این ترکیبات در محیط کشت، القاء شود.

ـ افزایش تولید یک متابولیت ثانویه در اثر ایجاد ژنوتیپ های جدیدی که از طریق امتزاج پروتوپلاست یا مهندسی ژنتیک، به دست می آیند.

ـ استفاده از مواد موتاژن جهت ایجاد واریته های پربازده

ـ کشت بافت ریشة گیاهان دارویی (ریشه، نسبت به بافت های گیاهی دیگر، پتانسیل بیشتری جهت تولید متابولیت های ثانویه دارد)

مثال ها

مثال های قابل ذکر آنقدر زیاد است که تصور می شود هر ماده ای با منشاء گیاهی، از جمله، متابولیت های ثانویه را می توان به وسیلة کشت های سلولی تولید کرد: از جمله ترکیباتی که از طریق کشت سلولی و کشت بافت به تولید انبوه رسیده است، داروی ضد سرطان تاکسول است. این دارو که در درمان سرطان های سینه و تخمدان به کار می رود از پوست تنه درخت سرخدار ( Taxus brevilifolia L. ) استخراج می گردد. از آنجایی که تولید تاکسول به دلیل وجود ۱۰ هستة استروئیدی در ساختار شیمیایی آن بسیار مشکل است و جمعیت طبیعی درختان سرخدار نیز برای استخراج این ماده بسیار اندک است، لذا راهکار دیگری را برای تولید تاکسول باید به کار گرفت. در حال حاضر، برای تولید تاکسول از تکنیک کشت بافت و کشت قارچ هایی که بر روی درخت رشد کرده و تاکسول تولید نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 7314 | onetwothreefourfive

در ادامه مطلب آدرس چند سایت و موتور جستجو گر رو گذاشتم امیدوارم مفید باشه.....

2 تای اولیش خیلی خوبه ........کلی مقاله و پاور پوینت می تونین بگیرین........

 


 

http://www.seedbiology.de

در این سایت دوستان میتونن اطلاعاتی در مورد ساختار و انواع بذر ،خواب بذر ، جوانه زنی و..........کسب کنن.

 

http://www.pdfsearch.com

http://www.powerpointsearch.com

از طریق این 2 موتور جستجوگر می تونین مقالات و پاور پوینت هایی در زمینه های مختلف علمی رو بگیرین......

http://www.fao.org

اطلاعات کسب شده از این سایت دارای اعتبار بالایی است و چون که این موتور کاوش مربوط به سازمان کشاورزی  و خوار بار جهانی می باشد. در این سایت می توانید اطلاعاتی در مورد انواع رشته های کشاورزی  از قبیل تولیدات دامی، گیاهپزشکی، ترویج و آموزش فراوری محصولات و ...کسب کنید. این موتور کاوش دارای جستجوگر پیشرفته(advanced search) می باشد و به کمک آن اسناد و مدارک، صفحات وب، عکس ها و نشریات را دریافت خواهیم کرد.

http://www.agrisurf.com

در این سایت اطلاعاتی از قبیل آمار و ارقام،تصاویر، سایتهای برترکشاورزی، در مورد موضوعات کشاورزی از قبیل: خاکشناسی، ترویج و آموزش، جنگلبانی، محصولات کشاورزی، پرورش زنبور عسل و... اطلاعاتی به دست خواهید آورد.

http://www.agfind.com

این موتور کاوش اطلاعاتی در مورد صنعت کشاورزی در مورد صنعت کشاورزی، اثر به کارگیری صنعت در کشاورزی و نتایج تحقیقات کشاورزی، نشریات کشاورزی را از سایتهای معتبردیگر به دست می آورد. همچنین این سایت بزرگترین لیست از سایتهایی در مورد صنعت فرآوری و تولید محصولات کشاورزی را در خود دارد.

http://www.fruitsearch.com

این سایت یکی از بهترین موتورهای کاوش در مورد تک تک محصولات کشاورزی می باشد که با وارد کردن کلید واژه جستجوی خود را انجام می دهد.

http://www.fintrac.com

این موتور کاوش  اطلاعاتی در مورد تولید و برداشت محصولات کشاورزی، آخرین قیمت های جهانی محصولات کشاورزی و همچنین تجارت کشاورزی به ما می دهد. همچنین در بخش on line book stor کتابهای جدید چاپ شده در کشاورزی  را دیده و قادر به خرید آنها خواهیم بود.

http://www.usdareport.com

این سایت اطلاعات کاملی از قیمت محصولات کشاورزی  و لیست کاملی از سایتها و E-mailهای مربوط به کشاورزی را به ما می دهد.

http://www.web-agri.com

این موتور کاوش به هنگام جستجو665964 سایت کشاورزی را در دامنه کاوش خود قرار می دهد و به دو زبان انگلیسی و فرانسوی قابل دریافت می باشد.

http://www.producedlinks.com

در این سایت اطلاعاتی در مورد بخشهای مختلف کشاورزی از قبیل انواع میوه ها،گیاهان ، سبزیجات، صنعت، انتشارات،کمپانی های تولید، خرید و فروش، صادرات و واردات و ... اطلاعات جامعی بدست خواهیم آورد.

http://www.agribiz.com

این موتور کاوش، اطلاعاتی در مورد منابع طبیعی، تغذیه و بیوتکنولوژی در کشاورزی را به ما می دهد. همچنین این سایت دارای جستجوگر پیشرفته می باشد.

http://www.uky.edu

با استفاده از موتور کاوش این سایت میتوانیم با مراجعه به کتابخانه ها و تحقیقات کشاورزی دانشگاه  کنتاکی دست یابیم،.

http://www.rma.usda.gov

این سایت در مورد خدمات، سرویسهای کشاورزی میباشد و اطلاعات کاملی از سازمانها، انتشارات و تحقیقات را به ما می دهد.

http://www.agriscape.com

از طریق این سایت میتوان اطلاعاتی از سایتهای دیگر، کتابها ، کنفرانسهای کشاورزی در مورد موضوعاتی از قبیل کشت آبی، باغبانی، آموزش و تحقیقات، کشاورزی ارگانیک، گالری عکس های کشاورزی بدست می آورد

http://www.agweb.com

این سایت دارای بخشهای مختلف همانند گفتگو، عکس های کشاورزی، اشتراک نشریات ، اخبار کشاورزی و موتور کاوش با قابلیت انتخابی نوع کاوش می باشد.

http://www.profusion.com

در این سایت میتوان موضوعاتی از قبیل تجارت کشاورزی، منابع طبیعی، آموزش کشاورزی،web های کشاورزی و... راجستجو نمود..

http://www.webdirectory.com

این سایت اطلاعاتی از قبیل آموزش کشاورزی، منابع آب، آب و هوا، آلودگی ،جنگلداری ،توسعه کشاورزی و نشریات کشاورزی اطلاعات لازم را به ما ارائه می دهد.

http://www.nal.usda.gov

nal مخفف کلمه national agricultur library  است که با استفاده از موتو رکاوش آن می توانیم در مورد موضوعات کشاورزی به صورت تخصصی اطلاعات لازم را از این کتابخانه الکترونیکی معتبر کسب کنیم. موتور کاوش این سایت به صورت جستجوی معمولی وجستجوی پیشرفته و بر حسب کلید واژه می باشد.

http://www.ecocrop.com

این سایت قابلیت ارائه اطلاعات کامل و جامعی از قبیل شرایط اقلیمی، خاک مناسب ، بافت خاک، PH ، گیاهان خاص ، جنس ها و گونه های مختلف و...2124 گیاه را دارا می باشد.

 نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (1) |مشاهده : 7511 | onetwothreefourfive

نام علمی: valeriana officinalis

 

از راسته :(Dispsacales)

 

خانواده : valerianaceae

 

 


مقدمه و تاریخچه :

 

سنبل الطیب یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی با نام علمی((Valeriana officinalis در ایران و جهان است که از آن برای مصارف گوناگون دارویی، غذایی و بهداشتی استفاده می شود . والرین (valerian) ، از کلمه لاتین« والار»،به معنی سلامتی و سالم بودن مشتق می شود که نشان دهنده خواص شفابخشی گیاه سنبل الطیب است . حکما از ریشه سنبل الطیب در زمان رومیها جهت بیماریهای عصبی،اضطراب و رفع خستگی استفاده میکردند.امپراطور روم در سال 253تا260 بعد از میلاد اولین بار از آن استفاده دارویی کرد. ریشه کاربرد درمانی آن در آلمان و ایالات متحده از پزشکی یونان باستان که در اصل توسط بقراط حکیم و بعداً توسط دیوسکورید (قرن اول تاریخ عمومی) ، پایه گذاری شد،می باشد . گالن آن را برای بی خواب
تجویز کرد . دیوسکورید و گالن آن را به نام داروی«phu» نامیدند که نشانگر بیان بیزاری از بوی رنجاننده آن که جاذب گربه (علف گربه ) هم است ، می باشد .ویژگیهای آرام بخشی سنبل الطیب در حدود حدقل2000 سال پیش شناسایی شد .

 

سنبل الطیب در قدیم نه تنها به عنوان دارو بلکه به عنوان ادویه و عطر استفاده شده است

گیاهی علفی ( بندرت بصورت بوته های کم وبیش چوبی) و غالبا دارای ساقه های منشعب ، برگهای متقابل و یا منقسم به قطعات برگچه مانند ، دارای استیپول ( گوشوارک) ، گلهای صورتی کم رنگ یا سفید که دارای 3 پرچم و یک مادگی مرکب از تخمدان سه برچه ای است. ، گلی و یا مایل به زرد که معمولا بصورت گرزنهای دو سویه مجتمع می باشند . کاسه بسیار کوچک و جام گل غالبا قیفی شکل است . در اواخر خرداد تا اوایل مرداد به صورت گل آذین دیهیم سه شاخه با ظاهری چترمانند بر روی ساقه ظاهر می شوند که در نهایت 10 الی 20 روز پس از تلقیح به تدریج میوه های فندقه تخم مرغی شکل و قهوه ای میرسند. ریزوم آن پوشیده از ریشه های فراوانی است که از بعضی از آنها انشعابات منتهی به جوانه خارج می گردد و این خود در تکثیر پایه های گیاه در یک ناحیه کمک فراوان می کنند. بوی مطبوع ریزوم گیاه چون گربه را به سمت خود جلب می کند بطوریکه جانور در اطراف آن به جست و خیز می پردازد از این جهت این گیاه را علف گربه نیز می نامند.جنس مهم آن( valeriana) با بیش از 200 گونه است که در ایران 6 گونه مختلف از این جنس وجود دارد که در نواحی رشته کوههای البرز ، و نواحی شمالی و شمال غربی ایران یافت می شود.

نیاز های اکولوژیکی سنبل الطیب :

منشاء سنبل الطیب نواحی معتدل اروپا و آسیا ( بین عرض های جغراٿیایی 41 و 70 درجه) است.
پراکندگی این گیاه معمولا از ارتفاع 1000 متری بالاتر نمی رود.
در طول رویش سنبل الطیب نیاز به آب و هوای معتدل و نسبتا سرد دارد ، بارندگی سالیانه برای این گیاه بین 600 تا 700 میلیمترایده آل می باشد ، بذرها بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد جوانه میزند ، در ضمن رطوبت و نور کافی باید برای جوانه
زنی بذور مهیا باشد تا فعل و انفعالات در بذر با دریافت آب و جذب نور کافی صورت گیرد تا بذور از پوسته بذر خارج شوند .
لازم بذکر است که طی آزمایش های انجام شده بر روی جوانه زنی بذور سنبل الطیب مشاهده شده که تاریکی مانع جوانه زنی
بذور این گیاه می شود . پس می توان نتیجه گرفت که بذور برای جوانه زنی روز بلند می باشند .
شدت نور مطلوب که در آن فتوسنتز گیاه به طور کامل انجام می شود , حدود 40000 لوکس در دمای20 درجه سانتی گراد می باشد البته نور شدید باعث کاهش محصول می گردد به طوری که در مناطقی که شدت نور بالا است با سایه دهی به گیاه باعث افزایش محصول می شوند. اکثر فتوسنتز در سنبل الطیب در دمای 17.7 درجه سانتی گراد انجام می شود. افزایش دما تا 25 درجه سانتی گراد باعث تعویق گلدهی می شوند, همچنین دما بر روی رشد ریشه به شدت تأثیر گذار است به طوری که وزن ریشه ها در دمای 10 درجه سانتی گراد کاهش می یابد. بهترین دما برای رشد ریشه ها 20 درجه سانتی گراد است که در این دما سایر اندامهای سنبل الطیب بهترین رشد را دارند.
افزایش میزان رطوبت در خاک باعث افزایش ریشه می شود و در بررسی های انجام گرفته رطوبت80-90 درصد ظرفیت زراعی بهترین نتیجه را داشته است آب ایستائی برای سنبل الطیب مناسب نیست و سبب کاهش عملکرد ریشه و مواد موثره آن می شود.


خاک مورد نیاز برای رشد مطلوب سنبل الطیب:


خاک های سنگین , سخت و فشرده با رطوبت خیلی زیاد و یا بسیار خشک برای کشت این گیاه مناسب نمی باشند , زیرا در خاک های خیلی مرطوب و سنگین ریزوم ها نمی توانند به قدر کافی رشد کنند و به جای ریشه های قوی و ضخیم , ریشه های نازک, فراوان رشد می کنند که بیش تر آنها هنگام شستن و خشک کردن از بین می روند. خاک مناسب برای کشت سنبل الطیب باید سرشار از مواد غذایی , بافت لوم یا لوم شنی با مقادیر متوسط هوموس و PH 6-6.5 باشد. همچنین لازم است رطوبت همراه با تهویه باشد . ضخامت زیاد سطح الارض سبب گسترش و توسعه ریشه و نیز سبب افزایش عملکرد آن می شود.


مواد و عناصر غذایی مورد نیاز:

سنبل الطیب در طول رویش به مقادیر متوسطی مواد و عناصر غذایی نیاز دارد. بنا به نظر محققان مواد و عناصر غذایی فراوان و همچنین تهی بودن خاک از این مواد سبب کاهش عملکرد ریشه و مواد موثره آن می شود. تناسب صحیح بین ازت و فسفر نه تنها سبب افزایش عملکرد ریشه می شود بلکه تأثیر مطلوبی بر رویش گیاه خواهد داشت. به طوری که نقصان این دو عنصر و سایر مواد غذایی دیگر سبب نازک شدن ریشه ها می شود , ولی پتاسیم تأثیر چندانی بر عملکرد ریشه و رویش گیاه ندارد.افزودن 100-120 کیلوگرم در هکتار فسفر و 100-120 کیلوگرم در هکتار پتاس در حین آماده سازی خاک و قبل از کشت در افزایش عملکرد ریشه موثر می باشد. همچنین ازت که تأثیر زیادی در افزایش عملکرد دارد به مقدار 100-150 کیلوگرم به صورت سرک در بهار در دو مرحله یکی در مرحله اولیه رویش و دیگری در مرحله به ساقه رفتن توصیه می شود. کود حیوانی به طور کامل پوسیده باعث افزایش عملکرد ریشه می شود که آن را باید در پائیز هنگام آماده سازی خاک به مقدار 15-20 تن در هکتار به زمین اضافه کرد. در ضمن اگر خاک اسیدی باشد افزایش آهک نیز مهم است.

لازم بذکر است که با افزایش غلظت شوری طول ساقه و ریشه سنبل الطیب کاهش می یابد ، همچنین درصد جوانه زنی بذور با افزایش تنش شوری در سنبل الطیب با کاهش روبرو است . زیرا محیط شور دارای مقدار زیادی از یون های مضر
، ، ، ،می باشد که یا خود آنها مضرند یا باعث اختلال در متابولیسم عناصر غذایی دیگر می شوند . بطور مثال رقابت با با سبب اختلال در جذب عناصر غذایی گیاه می شوند.


زمان و فواصل کاشت:

بهترین تاریخ کاشت زمانی است که گیاه مورد نظر بتواند دوره رشد خود را بدون هیچ گونه تنشی به اتمام برساند وتراکم بوته به عنوان یکی از فاکتور های زراعی بسیار موثر در تعیین عملکرد و تابعی از تاریخ کاشت است .چونبا تاخیر در کشت گیاه دوره رشد و عملکرد آن کاهش می یابد.

تاریخ کشت گیاه به شرایط آب و هوائی محل رویش بستگی دارد . مطالعات نشان داد زمان مناسب برای کشت مستقیم اوایل بهار است یعنی زمانی که رطوبت و بارندگی بالا است در اینصورت بذرها مستقیماً در زمین اصلی و در ردیفهای به فاصله 40 سانتی متر کشت می شود.مقدار بذر لازم در هر هکتار , در اراضی به طور کامل 3 کیلوگرم می باشد که می توان با استفاده از ردیف کار در فواصل بین ردیفهای 50 سانتی متر و فواصل بین بوتهای در هر ردیف 35 سانتی متر کشت کرد.

برای کشت غیر مستقیم اواسط تابستان (نیمه دوم تیر) زمان مناسبی می باشد. در کشت غیر مستقیم بذرها در ردیفهایی به فاصله 15 الی 20 سانتی متر در خزانه کشت می شوند. و روی آنها را باید با خاک برگ به ضخامت 1/0 سانتی متر پوشاند.در این روش 500-700 گرو بذر نیاز است. به منظور ایجاد تراکم در بستر سطحی خاک غلتک مناسبی زده می شود. نشاءهای سنبل الطیب را درمرحله 4 الی 6 برگی پس از2 الی 2.5 ماه هنگامی که ارتفاع نشاء ها به 15 الی 17 سانتی متر رسید (اواخر شهریور - مهر) آنها را باید به زمین اصلی در ردیفهایی به فاصله 40 ×40 سانتی متر( 6.25 بوته در تراکم ) و فاصله دو بوته در هر متر طولی 20 الی 25 سانتی متر منتقل نمود. در اوایل بهار نیز می توان نشاء ها را به زمین اصلی منتقل کرد. فصل پائیز زمان مناسبی برای تکثیر رویشی سنبل الطیب است. چنانچه انتقال نشاء ها با ماشین انجام گیرد فاصله ردیف ها نباید از 50 سانتی متر کمتر باشد.

لازم بذکر است که در تراکم بالاتر از حد مطلوب ، هزینه بذر مصرفی افزایش میابد ودر تراکم کمتر افزایش هجوم علف های هرز از عوامل عمده کاهش عملکرد محسوب می شود .نویسنده: ملیحه انصاری پور تاریخ: چهارشنبه 2 مرداد 1398 | rss | نظرات (0) |مشاهده : 6923 | onetwothreefourfive
[1][2][»»]
نويسندگان
اعضا

كاربر مهمان خوش آمديد!


عضويت در سايت
كلمه عبور را فراموش كرده ام
نام کاربری
کلمه عبور

شمارنده
 امروز : 25
دیروز : 210
ماه : 3667
ماه قبل : 4173
سال : 30961
سال قبل : 92836
کل : 1028364
اطلاعات سايت:
اخبار :273
  نظرات : 108
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 1625
  كاربران آنلاين : 2
دانلود جزوات كنكور ارشد

:: RashCMS :: - :: MihanPHP ::