subjects
General
General ( 171 )
museums ( 9 )
The gold coin ( 13 )
طرح هاي توجيهي
گلخانه خيار ( 1 )
گلخانه گوجه فرنگي ( 0 )
طرح توجيهي قارچ ( 1 )
گياه شناسي
آفات و بيماري ها
افات گياهي ( 8 )
بيماري هاي گياهي ( 3 )
سم شناسي ( 1 )
حشره شناسي ( 1 )
مبارزه بیولوژیک با آفات و بيماري ها ( 6 )
زراعت
اصلاح نباتات
فيزيولوژي گياهان
درختچه هاي زينتي
قارچ ها
قارچ صدفي ( 2 )
قارچ دكمه اي ( 6 )
تکثیر کیاهان
تکثیر کیاهان زینتی ( 12 )
تکثیر میوه ها ( 6 )
تکثیر ( 11 )
هرس
کودهای ارگانیک
ورمی کمپست ( 1 )
منابع كنكور
ارشد باغباني ( 21 )
علوم و صنایع غذایی ( 0 )
زراعت و اصلاح نباتات ( 0 )
مهندسی منابع طبیعی ( 0 )
علوم دامی ( 3 )
هرس درختان ميوه
لينكستان
Latest content
The gold coin was one of the first coins minted in Iran, which was popular during the time of Darius the Great and other Achaemenid kings
.


نویسنده: Admin تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 2618 |

شکست آمریکا از ایران در بازار پسته | بررسی تولید در ۱۲ سال گذشته

Pistachio pesteh peste irani 287x300 شکست آمریکا از ایران در بازار پسته | بررسی تولید در ۱۲ سال گذشته

اگرچه تولید پسته  ایران  طی ۱۲ سال گذشته افزایش سه برابری داشته، اما آمریکا هنوز رقیبی جدی است و به رغم تلاش برای پیشی گرفتن از صادرات ایران، اما به دلیل کیفیت و طعم پسته ایران، در این رقابت شکست خورده است.

تولید پسته در ایران

سایت کشاورزی ایران  به نقل از خبرگزاری فارس سال گذشته ۳۵۷ هزار تن پسته در کشور تولید شد که نسبت به سال قبل از آن که ۲۳۱ هزار تن بود، افزایش ۵۴.۵ درصدی داشته است.

تولید پسته کشور

بررسی روند تولید پسته کشور طی ۱۲ سال گذشته نشان می‌دهد که تولید این محصول در سال ۱۳۸۰، حدود ۱۲۴ هزار تن بوده که سال گذشته به ۳۵۷ هزار تن رسید.

تولید سال گذشته پسته کشور

بر اساس این گزارش تولید سال گذشته پسته کشور طی ۱۲ سال گذشته بیشترین بوده است.

به ادامه مطلب مراجعه فرمایید ....نویسنده: Admin تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 4271 | onetwothreefourfive
ولكامريانا پايه اي مناسب براي توليد نهالهاي پيوندي ليموترش:

پرورش مركبات به صورت درختان بذري تا اواسط دهه 1800 ميلادي متداول بوده است. شيوع بيماري پوسيدگي طوقه(فيتوفترا)، منجر به انجام تحقيقاتي در زمينه استفاده از پايه هاي مختلف در مركبات گرديد و از آن به بعد تكثير پيوندي مركبات عملاً رايج شد (رادنيا، 1375). به طور كلي در استفاده از پايه براي يك رقم پيوندي بايستي به اثرات پايه بر خصوصيات پيوندك توجه نمود. نوع پايه فرم و اندازه درخت پيوندي را تحت تأثير قرار داده و باعث كوتاهي و يا بلند شدن ارتفاع درخت مي شود (خوشخوي، 1368). در مركبات نيز پايه اثرات متفاوتي بر ميزان رشد رويشي، ميزان كلروفيل و تركيبات معدني پيوندك دارد. ليموآب يكي از ارقام تجاري مركبات در كشور ماست كه در مناطق جنوبي كشور با سازگاري مناسب با خصوصيات خاكهاي آهكي، سطح زير كشت زيادي را به خود اختصاص داده است. يكي از مصارف ميوة ليموآب، تهية آبليمو از آن است و به همين دليل بذر آن به مقدار زياد و ارزان در دسترس مي باشد. بذرها داراي خاصيت چند جنيني بوده و بيش از 75 درصد از جنين ها نوسلار(شبيه به اصل) هستند (رادنيا، 1375). بر همين اساس، ازدياد ليموآب در جنوب كشور از گذشته هاي دور به صورت بذري بوده و علاوه بر كاشت نهال بذري جهت توليد ميوه، از نهال هاي ليموآب به عنوان پايه جهت توليد ساير ارقام پيوندي مركبات نيز استفاده مي شود. طولاني بودن دوره نونهالي، خاردار بودن، تفرقه صفات و عدم يكنواختي درصدي از نهال ها، از مشكلات موجود در باغهاي ليموآب است. يكي از راههاي حل مشكل فوق، توسعه روش ازدياد پيوندي اين گياه است. در اين راستا بررسي تأثير نوع پايه بر خصوصيات رشدي و تركيبات معدني پيوندك ليموآب ضروري به نظر مي رسد. عليرغم آنكه معمولاً در ايجاد پايه ها، كارايي آنها در باغ مورد تأكيد است، ليكن معمولاً هيچ پايه اي بدون آنكه در خزانه مورد قبول واقع شود، نمي تواند ارزش تكثير تجاري به خود بگيرد. بر اين اساس تأثير نوع پايه بر خصوصيات رشدي و تركيبات معدني پيوندك ليموآب در شرايط خاك آهكي جهرم مورد بررسي قرار گرفت.نویسنده: پروین خرمی فر تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 6959 | onetwothreefourfive
کنار” میوه‌ای گرمسیری، سرشار از ویتامین اما ناشناخته است؛ مرکز پیدایش درخت کنار جنوب آسیای مرکزی شامل شمال غرب هند، افغانستان و مناطقی از تاجیکستان، ازبکستان و چین است.
درختان خودروی کنار در مناطق گرمسیری ایران و عمدتا در استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، بوشهر و خوزستان یافت می‌شوند که به صورت پراکنده روییده و مردم از میوه‌های آن استفاده می‌کنند.
کنار با نام علمی Zizyphus mauritiana ‪ ‬  متعلق به خانواده  Rhamnaceae ‪‬و دارای ‪ ۴۰‬گونه است که در تمام مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری پراکنده‌اند.


نویسنده: پروین خرمی فر تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (1) | ادامه مطلب |مشاهده : 5534 | onetwothreefourfive

با جوانه زدن بذر , ابتدا ریشه چه ظاهر می شود  . این اندام بعد از رشد عمودی در خاک , ریشه اصلی یا ریشه راست را حاصل می کند . سپس در طول ریشه اصلی , ریشه های فرعی اولیه و از ریشه های فرعی اولیه به ترتیب ریشه های فرعی ثانویه حاصل می شود . منشاء ریشه های فرعی , معمولا قسمت دایره محیطیه ریشه اصلی می باشد . ریشه ها بر عکس اندام های هوایی گیاه فاقد کلروفیل و گره می باشند .
نویسنده: زهرا ب تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 5898 | onetwothreefourfive

پاپایا یا پاپایه(papaya = frutabomba = lechosa = tree melon = (in Australia) pawpaw = papaw) میوه‌ای است با درخت بومی مناطق حاره‌ای قاره آمریکا که اکنون در بسیاری مناطق حاره‌ای از جمله هند، آفریقای جنوبی، سریلانکا و فیلیپین کشت می‌شود. درخت پاپایا قبل از كشف قاره آمریكا، فقط در نواحی مركزی این قاره، خصوصاً در مكان‌هایی كه امروزه مكزیك و هاوایی نام دارند، وجود داشته است. بعد از كشف قاره آمریكا، این درخت به تمام نواحی روی زمین، كه آب و هوای استوایی دارند مانند فیلیپین، هند، سری‌لانكا، برزیل و حتی آفریقای جنوبی برده شد و امروزه  در حیاط بیشتر خانه‌های مردم این كشورها، می‌توان آن را دید. پاپایا د‌ر ایران به نام پاپایا، د‌رخت خربزه و انبهٔ هند‌ی شناخته می‌‌شود‌.

 درخت آن با نام علمی Carica papaya درختی است کوچک دارای یک ساقه به ارتفاع ۴ تا ۱۰ متر و برگهایی بزرگ به ابهاد ۵۰ تا ۷۰ سانتی است. اندازه میوه آن ۱۵ تا ۴۵  سانتیمتر در طول و قطر آن ۱۰ الی ۳۰ سانتیمتر بوده و رنگ آن موقعی که رسیده باشد زرد کهربایی تا کمی نارنجی است.
نویسنده: پروین خرمی فر تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 8255 | onetwothreefourfive


نکاتي درباره پرورش انگور (مو)

انگور یکی از میوه هایی است که از زمانهای بسیار قدیم مورد استفاده قرار میگرفته است.به طور کلی 2نظریه متفاوت در مورد انگور وجود دارد،عده ای معتقدند که حتی پیش از پیدایش غلات مورد استفاده بشر قرار گرفته است.عده ای دیگر دیرینگی انگور را در حدود 6تا7هزارسال تخمین میزنند.

نویسنده: شهاب الدين آهوئي تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 9026 |

آناناس
Ananus communis
برخی راجع به آناناس این تصور را دارند که آناناس برگرفته از گونه ی Ananus حوزه ی گرمسیری پاراگوئه یا Parana می باشد. نیاهای جنگلی A. bracteatus، A. paraguezensis، و Pseudananas sp ی مناطق گرمسیری آمازون، همگی میوه های خوردنی، اما دانه دار دارند. مردم بومی مناطق گرمسیری آمریکا، آناناس را با کاشتن شاخه های نورسته و تاج گذاری به مدت خیلی طولانی، پرورش می دادند. آناناس های خود بارور تغییر پذیر، به طور عجیبی به مقدار 3000 دانه ی سخت دارند. مردم این را می دانند، آنها فورم های بی دانه را ترجیح می دهند، آنها مقدمتاً این گونه ها را گسترش می دهند. در حقیقت مردم بومی آمریکای جنوبی، واریته هایی را با رنگ گوشت متفاوت، مقدار اسیدیته ی متفاوت، و طعم و مزه ی متفاوت، انتخاب کردند.
آناناس ها به خوبی نگه داشته می شوند، بخاطر اینکه شیوه های فرآوری انبوه آنها نسبتاً ارزان است.
اکثر واریته ها، منبع سرشاری از ویتامین C می باشند. آناناس های کنسرو شده به هنگام فرآوری، حدود یک سوم محتوی ویتامین C خود را از دست می دهند، اما هنوز حاوی مقدار مفیدی می باشند. کم و بیش تفاوت های گوناگونی در رابطه با مقدار ویتامین C وجود دارد، آناناس ملکه ویکتوریا یا Queen Victoria، حدود 24 میلی گرم در هر 100 گرم ویتامین C دارد، و واریته ی Del Monte Gold، حدود 53 میلی گرم در هر 100 گرم ویتامین C دارد، که باعث می شود که این واریته ی منحصر بفرد، منبع سرشاری از ویتامین C شود.
آناناس حاوی آنزیم بروملاین می باشد. قرص های بروملاین ( از شاخه ی گیاه آناناس عصاره گیری شده است )، با این ادعا که آنها به مبارزه با بیماریهای قلبی، ورم مفاصل، و سایر بیماریهای مختلف کمک می کنند، در داروخانه ها به فروش می رسند. دانشمندان، قرص ها را بر اساس میزان بروز عفونت غدد پستانی در گاو ها ( ورم پستان ) مورد آزمایش قرار دادند، و روی هم رفته فهمیدند که آنها میزان سلولهای گلبولهای سفید ( سیستم ایمنی طبیعی که به آلودگی های مزمن واکنش نشان می دهد ) را به میزان یک سوم کاهش می دهند. این که بروملاین ها چطور عمل می کنند هنوز معلوم نشده است، اما دانشمندان بر این عقیده اند که آنزیم ها، همچون prostoglandins، مانع ترکیب مواد اشتعالی در بدن می شوند.
توت فرنگی
 Fragaria ananassa
چهل گونه یا گونه های بیشتری از توت فرنگی، همگی کم یا بیش خوردنی می باشند، و یکی از شایع ترین آنها یعنی F vesca، توت فرنگی درختی، در آفریقای شمالی یافت می شود. هر جا که ما در نواحی معتدل سیر کردیم، توت فرنگی های درختی و علفی یافت می شد. بهترین آنها، F. vesca، F. viridis، و F.moschata بودند. توت فرنگی های علفی همانطور که از نامشان بر می آید، بزرگتر از فورم های موجود توت فرنگی های درختی یا چوبی اروپایی نمی باشند، ولی طعم و رنگ متفاوتی دارند. تماماً اندکی از واریته ها از این دیباچه ها برگزیده شده اند، و آنها همگی به خوبی در میان باغ های امروزی گسترده شدند.
میوه ی توت فرنگی، در کل منبع سرشاری از اسید پانتوتنیک ویتامین B نمی باشند، اما مقدار سودمند و مفیدی از آن را دارا هستند. نصف یک توت فرنگی خوراکی، تقریباً یک سوم از حداقل نیاز روزانه ی یک فرد بزرگسال را تأمین می کند.
توت فرنگی ها مقدار خیلی مناسبی از ویتامین C را دارا می باشند؛ پنج عدد توت فرنگی، بهتر از نصف آن، نیاز روزانه ی یک فرد بزرگسال را تأمین می کند.
توت فرنگی ها حاوی لیکوپن ( یا کاروتنوئید فعال در گوجه فرنگی ها ) نمی باشند، بنابراین با توجه به اینکه این ماده در آنها هنوز شناسایی نشده است، مواد دارویی گیاهی طبیعی منحصر به توت فرنگی ها، عهده دار کار های حفاظتی می باشند.
توت فرنگی ها، روی هم رفته در آزمون های شناسایی میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان، در رده ی ششم قرار می گیرند. مطالعات آزمایشگاهی در آزمون دیگری، دوباره این را معتبر کرد، که اشاره بر این بود که برخی از این میوه های توتی قادرند میزان بالای کلسترول LDL ( لیپوپروتئین کم چگالی )، بیماریهای قلبی، سکته و تصلب شرائین را کاهش دهند. در مطالعات مذکور اخیر، توت فرنگی ها نظر باینکه دارای پنجمین اثر بازدارنده ی LDL در میان همه ی میوه های توتی می باشند که مورد رسیدگی قرار گرفته اند، مورد آزمایش قرار گرفتند. به طور قابل توجهی، مطالعات بعدی روی توت فرنگی ها نشان داد که، در حالی که توت فرنگی ها دارای ششمین غلظت بالای آنتی اکسیدان ها می باشند، در اثر بخشی شیمیایی یا دارویی حقیقی در جلوگیری از اکسیداسیون در سلولها، سوم می باشند. بیشترین فعالیت این آنتی اکسیدان ها در بخش آبدار می باشد.

 

ادامه مطلبنویسنده: مرجان محمدی تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 11101 | onetwothreefourfive

ترکیدگی و شکاف در تنه درختان امر نسبتا" معمولی است و ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از متداول ترین علل ترکیدگی ها و شکاف ها در تنه های درخت دمای سرد است. این شکاف ها را ترکیدگی دراثر یخزدگی گفته می شود. چوب داخلی و بیرونی تنه درخت دراثر نوسانات تغییر دما منبسط و فشرده می شود.

دانلود در ادامه مطلب ...
نویسنده: Admin تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 3932 | onetwothreefourfiveچگونه موز پرورش دهيم ؟

موز از ساقه رشد میکند، که این ساقه ها شاخه ها را از زیر زمین به بیرون می‌دهند.
نویسنده: شهاب الدين آهوئي تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (3) | ادامه مطلب |مشاهده : 22817 | onetwothreefourfive

سيب فيلي

سیب فیلی میوه ای اسیدی است و بومی مناطق گرمسیر آسیای شرقی است. این میوه هم به صورت رسیده و کال خورده می شود. اگر میوه ی سیب فیلی رسیده باشد رنگ داخل آن قهوه ای می شود.این نوع سیب بسته به منطقه اش در ماه های پاییز می رسد.نویسنده: شهاب الدين آهوئي تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (2) | ادامه مطلب |مشاهده : 7852 |

دانلود كتاب الكترونيك ارقام پسته

توضيح اينكه متاسفانه منبع عكس هاي در نت يافت نشد درصورت فهميدن منبع

دانلود با حجم كم در ادامه مطلب ...
نویسنده: Admin تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (0) | ادامه مطلب |مشاهده : 3677 | onetwothreefourfive

پاور پوينت معرفي كامل درخت اناب

نام علمي :‌ Zizyphus jujube

تيره :‌ Rhamnaceae

به ادامه مطلب مراجعه فرماييد...نویسنده: Admin تاریخ: سه شنبه 18 بهمن 1401 | rss | نظرات (1) | ادامه مطلب |مشاهده : 4163 | onetwothreefourfive
[1]
Members

[Members]

Counter
 امروز : 7
دیروز : 309
ماه : 2528
ماه قبل : 28203
سال : 16284
سال قبل : 146559
کل : 1409377
اطلاعات سايت:
اخبار :276
  نظرات : 108
خروجي rss
كاربران:
اعضا : 1643
  كاربران آنلاين : 3
دانلود جزوات كنكور ارشد

:: RashCMS :: - :: MihanPHP ::